Symbol nynější světové finanční krize, americká investiční banka Lehman Brothers v úterý opustila režim ochrany před věřiteli. Nyní rozprodává svůj majetek. Firma, která zbankrotovala před třemi a půl lety, tak hodlá zaplatit alespoň pětinu pohledávek svým investorům.

Zájemcům nabídne luxusní hotel Ritz Carlton Kapalua na Havaji nebo přepychové lázeňské a lyžařské středisko Moonlight Basin v Montaně. Banka již prodala například lyžařské středisko Whistler Blackcomb, kde se konala zimní olympiáda ve Vancouveru, či cenný podíl na bloku budov na Manhattanu, známém jako Toy Building.

Lehman Brothers má podle soudně schválené dohody s věřiteli rozdělit mezi věřitele 65 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč), tedy asi 22 procent z celkové sumy pohledávek, která přesahuje 300 miliard dolarů.

Dosavadními prodeji firma nasbírala 35 miliard dolarů a nyní bude moci odprodeje urychlit. První splátku, nejméně deset miliard dolarů, investorům rozdělí 17. dubna, další se čeká v září.

Jedním z nejhodnotnějších aktiv Lehman Brothers je podíl v jedné z největších amerických developerských společností Archstone. Ten přitom banka koupila spolu s realitní firmou Tishman Speyer ještě v roce 2007, kdy už začala hypoteční krize.

"Jsou to aktiva, která odrážejí euforii té doby, kdy se banky nechaly pohltit spekulativní bublinou," řekl k tomu agentuře AP šéf bankovní konzultační firmy Ely & Co. Bert Ely. Obrovská bublina na trhu realit v letech 2007 až 2008 praskla, což vedlo k jedné z nejhorších finančních krizí v historii.

Lehman Brothers byla kdysi čtvrtou největší investiční bankou v USA. V režimu bankrotové ochrany strávila banka 1268 dní a nyní má něco přes 400 zaměstnanců ve srovnání se 25 000 před svým bankrotem.

Firma bude nadále operovat ze svého ústředí na Manhattanu, i když v omezenějších prostorech. Činnost ukončí, až prodá zbylá aktiva.

CENNÝ ARCHSTONE
Jedním z nejhodnotnějších aktiv Lehman Brothers je podíl v developerské společnosti Archstone. Na snímku je vchod do obytného komplexu s luxusními apartmány v Bostonu.
FOTO: BLOOMBERG

Související