Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

"Lorenzo, potřebuji se zbavit toho SUV, co jsem si u vás koupil. Pošli sem někoho s převozní značkou. Sám k vám nejedu, bojím se, že by mě mohli zastavit a kontrolovat!"

Takto popisuje četné telefonáty Lorenzo Schiatti, prodejce vozů Land Rover a Jaguar. Bohatí Italové, kteří nemají v pořádku daně, se letos začali houfně vzdávat svých drahých vozidel.

Luxusní automobily jsou nápadné asi jako kapitánská uniforma, což bývalo jejich plus. Jenže teď bijí do očí nejen pěkné slečny, ale také finanční stráž. Zadlužený stát se totiž začal pídit po tom, kdo ho kdy ošidil. Kontroly jsou "brutální". Mnozí lidé, kteří do daňových přiznání ne-uváděli celou pravdu, proto usoudili, že v současné situaci není vhodné na sebe upozorňovat nejdražšími modely BMW, Porsche, Mercedes či Ferrari.

Masivní vývoz

Vlády, kterým teče do bot, navíc zdaní kdeco. Italský stát koncem loňského roku uvalil na auta s velkým objemem válců zvýšenou silniční daň. Někteří majitelé si stěžují, že by měli zaplatit více, než kolik činí hodnota jejich vozu.

Důsledkem jsou desítky kamionů, které den co den odvážejí náhle zbytečné vozy ze země. Podle listu Corriere dela Sera končí hlavně na Ukrajině, v Polsku a Moldavsku, ale i v Německu a v Česku.

Východoevropský zázrak

Ředitel italského zastoupení Porsche Loris Casadei uvádí, že vývoz ojetých automobilů jeho značky se letos meziročně více než ztrojnásobil. Kvůli zvýšené dani jsou teď použité sportovní vozy, SUV a drahé limuzíny v zemi téměř neprodejné. Zánovní automobily v hodnotě 40 tisíc eur se prodávají do ciziny za 25 či 30 tisíc eur.

Starší automobily většinou končí v nových členských státech Evropské unie či dále na východě. V tomto případě se ovšem obvykle stane zázrak: než se dostanou ke konečnému zákazníkovi, mají na tachometru sotva polovinu kilometrů, než když Apeninský poloostrov opouštěly.

Petr Korbel
redaktor týdeníku Ekonom

Italové, kteří nemají v pořádku daně, se vzdávají drahých vozů.

Související