Globální informační agentura Bloomberg začala publikovat seznam 20 nejbohatších lidí světa a pustila se tak do prostoru, který dosud svými seznamy "spravoval" časopis Forbes.

Bloomberg, který vychází z tržních a ekonomických změn a ze svého zpravodajství, hodlá seznam aktualizovat každý den. Forbes využívá veřejně dostupné zdroje. Hodnotu na burze neobchodovaných firem a dalších aktiv odhaduje jeho analytický tým (který se snaží proniknout i do struktury dluhů).

Své žebříčky aktualizuje jednou ročně.

Ve svém hlavním seznamu si Forbes všímá lidí, kteří disponují majetkem přesahujícím miliardu dolarů (18,9 miliardy Kč). Je zde i český podnikatel Petr Kellner, jehož majetek Forbes loni vyčíslil na 9,2 miliardy dolarů. To mu na seznamu zajistilo 97. místo.

Z Čechů jsou v žebříčku Forbesu ještě podnikatelé Andrej Babiš a Zdeněk Bakala (patří mu i společnost Economia, vydavatel Hospodářských novin).

Bloomberg se podle listu Financial Times novým seznamem snaží zužitkovat svou rozsáhlou databázi informací k nabídce nových produktů a ke vstupu na nové trhy. Zpráva o pořadí 10 nejbohatších je na webu k dispozici zdarma, podrobnosti ke skladbě majetku jsou ale přístupné jen předplatitelům služby Bloomberg Professional.

Bloomberg a Forbes k výpočtu používají odlišnou metodiku, odlišné jsou proto i výsledky. Například zakladatel nábytkářského řetězce Ikea Ingvar Kamprad je podle Bloombergu s majetkem 42,5 miliardy dolarů čtvrtým nejbohatším člověkem světa. V žebříčku časopisu Forbes je až 162. a hodnota jeho majetku dosahuje pouze šesti miliard dolarů.

V osobě nejbohatšího člověka světa se oba zdroje shodují, ale protože Bloomberg data na základě vývoje akcií aktualizuje každý den, liší se výše majetku.

Mexičan Carlos Slim, který je podle obou zdrojů nejbohatší, podle Bloombergu disponuje majetkem kolem 68,5 miliardy dolarů. Forbes loni majetek mexického magnáta vyčíslil na 74 miliard dolarů, ale protože neprovádí žádnou průběžnou aktualizaci, částka zůstává stejná. Nový seznam ale Forbes po roce vydá dnes.

Celková hodnota majetku dvaceti nejbohatších je podle Bloombergu 676,8 miliardy dolarů. Devět z nich jsou Američané.

 

Žebříček miliardářů

Jméno (země) jmění
(mld. USD)
1. Carlos Slim (Mexiko) 68,5
2. Bill Gates (USA) 62,4
3. Warren Buffett (USA) 43,8
4. Ingvar Kamprad (Švédsko) 42,5
5. Bernard Arnault (Francie) 42,3
6. Amancio Ortega (Španělsko) 38,8
7. Larry Ellison (USA) 38
8. Charles Koch (USA) 34
9. David Koch (USA) 34
10. Eike Batista (Brazílie) 29

Zdroj: Bloomberg

Související