Francouzská společnost Areva podepsala smlouvy o porozumění při budoucí spolupráci se 14 českými firmami, které budou sloužit jako subdodavatelé v případě, že Areva získá zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Mezi novými partnery Arevy jsou například Vítkovice, I&C Energo, Modřany Power či Schneider Electric CZ. Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou v zadávací dokumentaci, zástupci ČEZ a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost.

Většina firem, se kterými dnes Areva podepsala dohody o budoucí spolupráci, se orientují na strojírenství. Při dostavbě Temelína by dodávaly velkou část technického zařízení. "U temelínského projektu očekáváme, že až 70 procent prací bude nabídnuto místním firmám," uvedl Valéry Lefevre, zástupce viceprezidenta pro nákup společnosti Areva.

Kromě Arevy se o dostavbu Temelína ucházejí tuzemská Škoda JS v česko-ruském konzorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a také americká společnost Westinghouse.

Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v půlce letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova do roku 2025.

Rosatom, jehož součástí je Atomstrojexport, podepsal několik smluv o budoucí spolupráci s českými firmami loni.

Byly mezi nimi také Vítkovice nebo stavební firma Hochtief. Vítkovice, I&C Energo a stavební firma Metrostav podepsaly smlouvy o budoucí spolupráci také s Westinghousem.

U projektu Temelína panují v současnosti obavy z jeho včasného dokončení. Jediné dva projekty Arevy ve Finsku a Francii se totiž zpozdily o několik let a v řádu desítek miliard korun vzrostla i jejich cena. Areva ale tvrdí, že u svých dalších projektů v Číně jede na čas.

Podobně se objevily pochyby o ruském dodavateli i americkém Westinghousu. Obě firmy nicméně jakákoliv zpoždění popírají.

Související