Odsouhlasením přímé volby prezidenta přišel Senát o svoji nejvýznamnější pravomoc a i mezi politiky se znovu začalo mluvit o možnosti horní komoru parlamentu zrušit. Takových hlasů zatím není mnoho, ale jsou - zejména mezi poslanci ČSSD, ODS a KSČM - a může jich přibývat.

Vůbec se ale nediskutuje o dalších nabízejících se možnostech úspor politickém systému, jako je například snížení počtu poslanců či likvidace některých krajů. Podle odhadu týdeníku Ekonom by tak bylo možné ročně celkem ušetřit přes tři a půl miliardy korun.

"Tlak na zrušení senátu poroste"

Jen zrušení Senátu by do státní kasy přineslo kolem půl miliardy. Jedná se přitom jen o špičku českého "politického ledovce": sněmovna ročně spolkne více než miliardu, kancelář prezidenta 334 milionů, úřad vlády 685 milionů korun. Celkem se ve státním rozpočtu v kolonce "Státní moc, státní správa, územní samospráva a politické strany" letos počítá s částkou 62 miliard korun, což pro srovnání představuje polovinu výdajů na vzdělávání.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.