Evropská rada udělila ve čtvrtek Srbsku status kandidáta na členství v Evropské unii.

Dvířka do prestižního spolku se však teprve pootevřela a země se musí připravit na dlouhá a nelehká přístupová jednání, bez jejichž úspěšného dokončení žádný stát do unie nemůže vstoupit.

Čtvrtečním rozhodnutím se Srbsko ocitlo ve společnosti Makedonie a Černé Hory, které status kandidáta získaly v roce 2005, respektive 2010.

O tom, že vstup do EU nemá Srbsko v budoucnu vůbec jistý, ukazuje případ Turecka. To se spolu s Islandem nachází o krok dál než výše zmíněná trojice balkánských zemí.

Brusel už vstupní rozhovory s Ankarou vede sedm let, ale kvůli nevoli některých členských států, například Francie, se v současnosti jednání ocitají na bodu mrazu.

Island, který si oproti Turecku v rozhovorech vede mnohem lépe, se do EU rozhodl vstoupit poté, co zemi zasáhla hospodářská krize a následný státní bankrot.

„Vidím ve členství své země v EU jedinou možnost, jak dlouhodobě stabilizovat islandské hospodářství, které tvrdě postihla světová finanční krize," prohlásila v červenci roku 2009 premiérka Jóhanna Sirgurdardóttirová.

Těsně před branami EU je Chorvatsko, které se má 28. členem spolku stát v červenci příštího roku.

Přehled kandidátských zemí EU

TURECKO - O členství požádalo v roce 1987, v roce 1989 ale byla přihláška odmítnuta. Status kandidáta byl zemi přiznán v prosinci 1999, vstupní rozhovory zahájila 3. října 2005.

ISLAND - Oficiálně podal přihlášku 23. července 2009. Vstupní rozhovory zahájil 27. července 2010.

ČERNÁ HORA - Přihlášku do EU podala formálně v prosinci 2008, dva a půl roku po získání samostatnosti. Status kandidáta země získala v prosinci 2010.

MAKEDONIE - O členství v EU požádala 22. března 2004, kandidátem se oficiálně stala v prosinci 2005.

SRBSKO - Status kandidáta země získala ve čtvrtek na summitu EU v Bruselu. Rozhovory o stabilizační a asociační dohodě začaly v říjnu 2005. Přihlášku do EU Srbsko podalo v prosinci 2009.