Francouzská prezidentská kampaň připomíná zákopovou válku. Kandidáti dvou největších stran - Nicolas Sarkozy a jeho socialistický vyzyvatel François Holland - dlouho chodili kolem horké kaše. A když konečně devět týdnů před volbami vystupují proti sobě, připomíná to spíše škádlení z nudy. Škádlení, které by se jim mohlo vymstít, protože nahrává třetí vzadu - Marine Le Pen.

Argumenty obou hlavních kandidátů jsou primárně buď antihollandovské, či antisarkozyovské, ale návrhy změn tam skoro nenajdete. Krajně pravicová Marine Le Pen a středový François Bayrou, který ji sem tam v průzkumech vystřídá na třetí pozici, na to ve svých kampaních důrazně upozorňují. Přitom v roce 2007 byl Sarkozy symbolem změn. Řadu levicových voličů nalákal na pružnější Francii a modernizaci zkostnatělého sociálního státu. Mnohé krajně pravicové voliče přetáhl otci Marine Le Pen svými výroky o systematické integraci přistěhovalců a regulaci islámu ve veřejném prostoru. Zatímco ty druhé až tak nezklamal, těm prvním místo pružnosti nadělil politický styl nabubřelosti a luxusu, který ho letos stahuje jako koule u nohy na druhou příčku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.