Ne všichni v euroamerické společnosti si uvědomují, že právě asistujeme jedné z největších kulturních diskontinuit v našich dějinách. Ta poslední byla věru dávno - v pozdní antice, kdy se, zejména po přijetí křesťanství za státní náboženství, poměrně náhle stali římští bozi démonickými bubáky, řečtí filozofové zvučných jmen obskurními pohany a alexandrijští mniši pomáhali plundrovat tamní proslulou knihovnu. Antické písemnictví se sice zcela neztratilo, ale v jeho dochování jsou dnes obrovské mezery a trvalo staletí, než se s nástupem renesance zájem o jeho trosky obnovil.

Kulturní transformace

Jiné kulturní okruhy zažily podobný přelom zcela nedávno: po zhroucení císařské Číny či Osmanské říše jejich obyvatelé také nevěděli, kde jim hlava stojí. Zatímco dědeček mandarín měl za sebou všechny zkoušky z Konfucia a dalších klasických knih, učil se jeho vnuk ve dvacátých letech ke své mateřštině ještě angličtinu, podvojné účetnictví, základy fyziky a možná se nechal i pokřtít. Nejinak i v Turecku: děd paša psal své relace vznosnou "osmanštinou" v arabském písmu a řídil se podle práva šaría, jeho vnuci psali latinkou zcela jiným jazykem, moderní turečtinou, a soudili se podle přejatých západních zákoníků.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru