Autor grafik s názvy jako Přístroj, Žhavicí tělesa, Mikrodestičky či Kolapsy Jiří Lindovský včera obdržel Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2011.

Podle porotců si ocenění zaslouží za odvahu nově formulovat pohledy na civilizační tematiku. Ukázky z jeho díla jsou ode dneška vystaveny v pražském Clam-Gallasově paláci, kde návštěvníci uvidí také téměř dvě stovky děl z 18. ročníku soutěže Grafika roku.

Cena Vladimíra Boudníka je pojmenovaná po průkopníkovi netradičních grafických technik. Čtyřiašedesátiletý Lindovský, vedoucí grafického ateliéru na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, patřil v Česku k prvním umělcům, kteří objevili výtvarnou přitažlivost přístrojů. Od sedmdesátých let minulého století vytvářel grafiky, kresby a vrstvené reliéfy letadel nebo televizních obrazovek. Grafické cykly s ryze technickými názvy vznikly v 80. letech, v roce 1988 rozšířil téma přístrojů také o kresby elektromotorů. Zabýval se i vztahem mezi statickou a dynamickou formou, mezi pohybem a světlem.

Další část jeho tvorby lze označit jako "biologickou". Umělec zkoumal kukly, zámotky a další vždy mnohonásobně zvětšené organismy. Od devadesátých let se věnoval zátiší - jedním z jeho posledních, zatím rozpracovaných projektů jsou kresby místností s názvem Kancelářská zátiší.


Podle porotců si Lindovský ocenění zaslouží za odvahu nově formulovat pohledy na civilizační tematiku.

Související