Jednoduchá konstrukce, která odolala i vojákům základní vojenské služby. Na svou dobu skvělé jízdní vlastnosti v terénu. Ale také slabý motor, jenž v mrazech nestartoval. I když se Praga V3S svým tvůrcům povedla, v polovině 60. let už armáda potřebovala modernější vozidlo.

"Její konstrukce pochází z druhé světové války, maximální rychlost je 59 km/h," popisuje V3S Vladimír Novák z Dejvického klubu vojenských historických vozidel.

První pokus o nový nákladní vůz vzešel z popudu ministerstva obrany. Státní podnik Avia Letňany měl vyrobit automobil překonávající V3Sku ve všech ohledech. Konstruktéři ho původně projektovali výhradně jako vojenský vůz, později přišli i s civilními modely. Stroj dostal označení S 430.

Avia postupně vyrobila šest prototypových verzí, vojenští odborníci je ale kritizovali. Vůz byl těžší a delší, než armáda požadovala. Avia S 430 byla špatně vyvážená, hmotnost spočívala hlavně na dvou zadních nápravách. Když bylo vozidlo plně naloženo, narážela zadní kola do podlahy valníku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.