Severní Korea se více než dva měsíce po smrti diktátora Kim Čong-ila opět vrátila k tradičním pohrůžkám vůči Jižní Koreji a USA. Opět vyhrožovala svatou válkou, tentokrát v souvislosti s kombinovanými vojenskými manévry, které USA s Jižní Koreou chystají od 27. února do 9. března.

Severokorejská Komise národní obrany, která je nejvyšší mocenským orgánem v zemi, označil podle agentury AFP cvičení za "zastřené vyhlášení války". Zároveň jsou podle komise manévry znakem "neodpustitelné válečné hysterie", které severokorejská armáda a lid odpoví "svatou válkou podle vlastních pravidel".

V čele Severní Koreje je po úmrtí Kim Čong-ila v polovině prosince jeho syn Kim Čong-un.

Jižní Korea před pěti dny uskutečnila zhruba dvouhodinové cvičení v palbě z ostrovů, které se nacházejí v blízkosti sporné námořní hranice se Severní Koreou. Pchjongjang to označil za "promyšlenou vojenskou provokaci". Nic jiného ale nepodnikl.

Na Korejském poloostrově oficiálně stále panuje válečný stav. V roce 1953 bylo mezi oběma korejskými tábory nastoleno pouze příměří. Ani jedna korejská strana o formální mír fakticky ale ani nestojí, protože by tím přejala i odpovědnost za definitivní rozdělení poloostrova.

Související