Sonja Ingrid Baťová (86)

Vzdělání:
Vystudovala architekturu na Spolkové vysoké škole technické v Curychu.

Kariéra:
Po roce 1946 působila jako návrhářka v Bata Shoe Organization.
Roku 1979 založila nadaci Bata Shoe Foundation.
V roce 1995 stála u vzniku Bata Shoe Museum.
Vedle Bati zasedala v představenstvech firem Alcan Aluminium, Canada Trust a Canadian Commercial Corporation.
Je členkou správních rad hned několika podniků a vzdělávacích nebo obecně prospěšných institucí, jako například Junior Achievement nebo Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Soukromí:
Rozená Wettsteinová, pochází ze Švýcarska a je dcerou bývalého právního zástupce firmy Baťa. Její manžel Tomáš Baťa junior zemřel 1. září 2008 ve svých nedožitých 94 letech a je pochován v kanadském Torontu.
Má tři dcery a jednoho syna.

Sonja Baťová není "jen" vdova po podnikatelské legendě Tomáši Janu Baťovi. Sonja Baťová je pozoruhodně energická dáma s jasnými názory. Plynně hovoří pěti jazyky, cestuje po světě, pečuje o odkaz svého muže, podporuje rodinný byznys a zároveň usiluje - a v jejím případě nejde o prázdnou frázi - o lepší svět. Pořádá diskusní fóra a setkání se zajímavými osobnostmi na téma odpovědný kapitalismus, podporuje etiku podnikání.

Žije v Kanadě a raduje se mimo jiné i z toho, že její vnuk Tomáš Baťa nejmladší se vrátil k rodinným kořenům a převzal vedení pobočky prodejny Baťa na pražském Václavském náměstí. V souladu s baťovskou tradicí je přesvědčena o tom, že "obchod je služba lidem" a smysl má jen taková práce, která slouží veřejnosti.

"Je příjemné mít dost peněz na to, abyste si mohli zařídit pohodlný život. Ale skutečně potřebujete pět aut? K obědu si obvykle nedáte víc než jedno jídlo, ale můžete vedle sebe pomoci nakrmit i hladové. Pomáhat jiným je poměrně uspokojivá věc," říká Sonja Baťová v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

V byznysu je nepochybně důležité dobře vypadat, být slušně oblečen a mít řádně vyčištěné boty. Což ale zároveň nic nevypovídá o etice, odpovědnosti či morálce. Platí v současném světě podle vás stále to, co říkal Tomáš Baťa - že byznys je dlouhodobě udržitelný jen tehdy, pokud přistupuje stejně poctivě ke všem zúčastněným?

Myslím, že je to obzvláště v současné době velmi zásadní téma. Byznys se už nemůže zaměřovat jen na krátkodobé naplňování tužeb akcionářů, na rychlý zisk, ale je nutné přemýšlet dlouhodobě a s výhledem na budoucnost, například i s ohledem na životní prostředí. To sice možná vyžaduje nějaké počáteční investice, ale je nepochybné, že to v konečném důsledku mnoho peněz ušetří. Zásadní otázkou samozřejmě je, jak v těchto věcech akcionáře, či obecněji veřejnost, vzdělávat.

Podobné je to třeba s problematikou najímání a propouštění lidí. Potřebujete samozřejmě svobodu v tom, abyste mohli pružně reagovat na požadavky trhu, ale zároveň jde často o lidi zkušené, vzdělané, které jste si vychovali. A je nesmysl jednat unáhleně a propouštět je jen pod tlakem finančního systému.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se