Evropská komise v nové prognóze zhoršila vyhlídky vývoje ekonomiky v eurozóně i celé EU27. Ve zkratce, hospodářství neporoste, ale klesne, byť jak dříve odhadovaný růst, tak i nově predikovaný pokles se pohybují kolem nuly, což lze také interpretovat coby pohyb v rámci statistické chyby.

Přesto z nové prognózy vyplývají dvě základní věci. Za prvé nemusí být tak špatně, jak se očekávalo na přelomu roku. Schválení půjčky Řecku (bez komentáře toho, zda má smysl a zda bude fungovat dlouhodobě) výrazně uklidnilo situaci na trzích a masivní levné úvěry bankám od Evropské centrální banky stabilizovaly sektor jako celek. Alespoň prozatím, což na relativně optimistickou prognózu stačí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru