Při bojích mezi syrskými jednotkami a odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada v úterý zahynulo nejméně 50 lidí, včetně čtyř dětí. S odvoláním na syrské protivládní aktivisty to uvedla televize BBC.

Přinejmenším 30 mrtvých je hlášeno z města Homs, které vládní vojáci silně ostřelují. Město je v obležení už třetí týden a vojsko bojuje o čtvrť Bábá Amr, kterou brání opozice.

Podle agentury Reuters zatím není jasné, zda bylo ranní ostřelování Bábá Amru začátkem očekávané ofenzivy, která má odpor Homsu zlomit.

Podle televize Al-Arabíja se ale bombardování v úterý oproti předchozím dnům vystupňovalo, když za jednu hodinu spadlo na město kolem 200 dělostřeleckých granátů. Na 150 lidí bylo v úterý při bojích zraněno.

"V Bábá Amru se šíří pach fosforových bomb," citovala Al-Arabíja jednoho z protivládních aktivistů.

Podle svědků byly pod dvouhodinovou palbou ale také čtvrti Chaldíja a Karm Zajtún. Jedna ze střel podle BBC údajně zasáhla nemocnici v Homsu.

Vojsko podle svědků střílí náhodně. Přesnější informace je těžké získat, protože telefonní spojení s Homsem je přerušeno.

Do Homsu se stáhlo v minulých týdnech několik set členů syrské opozice a také ozbrojení dezertéři. Město se stalo baštou opozičního hnutí a mnoho dní je v obležení.

Ani dvě hodiny klidu

Násilnosti ale postihly i syrskou metropoli. V Damašku v noci na dnešek stříleli příslušníci bezpečnostních sil ostrou municí do protivládních demonstrantů, uvedla s odvoláním na syrské aktivisty Al-Arabíja.

Kvůli pokračujícímu násilí v zemi v úterý Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) znovu vyzval obě strany konfliktu, aby z humanitárních důvodů na dvě hodiny denně zastavovaly boje.

"Celé rodiny jsou už několik dní uvězněny ve svých domech. Nemohou vyjít ven, aby si obstaraly chleba, jiné potraviny a vodu, nebo aby si zajistily zdravotní péči," uvedl předseda MVČK Jakob Kellenberger.

Syrská svobodná armáda tvořená dezertéry, kteří z vládních jednotek přešli k opozici, vyjádřila ochotu na požadavek MVČK přistoupit. "Stavíme se k této výzvě příznivě," řekl agentuře AFP jeden z představitelů povstaleckých jednotek Rijád Asad.

Je to jako Libye, tvrdí šachista

Ostrá slova ohledně situace v Sýrii pronesl v pondělí Kirsan Iljumžinov, movitý předseda Mezinárodní šachové federace a bývalý prezident Kalmycké republiky v Rusku.

Situaci v Sýrii přirovnal k Libyi a uvedl, že kdyby zde NATO provedlo intervenci, jednalo by se o počátek globálního konflliktu, respektive třetí světové války. "Další na řadě by byl Írán a ostatní země, jež disponují plynem a ropou - Rusko, Kazachstán a Turkmenistán," citoval politika anglojazyčný deník z Ruska The Moscow Times.

Podle kontroverzního politika je ruský postoj ke krizi korektní, protože Asad už "nastoupil na cestu dialogu".

Iljumžinov, multimilionář, buddhista a šachový funkcionář, který má úzké vazby na blízkovýchodní diktátory, byl údajně jedním z posledních lidí, kteří mluvili s Muammarem Kaddáfím před jeho smrtí.

Lavrov přijel na tajemnou návštěvu Sýrie. Přemlouval Asada k rezignaci, tvrdí média - čtěte ZDE

Rusko a Čína vetovaly rezoluci OSN proti Sýrii. Clintonová vyloučila útok - čtěte ZDE