Okresní soud v České Lípě v úterý potrestal varnsdorfského policistu Mariana Hudce a bývalého policistu Michala Kondla za zneužití pravomoci úřední osoby.

Oba byli odsouzeni ke 14 měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Hudec podle soudu získal a zneužil výpis telefonických hovorů ženy, kterou manžel podezříval z nevěry.

K Hudcovi se následně výpis podle soudu dostal prostřednictvím Kondla.

Na stopě nevěry

Inkriminovaný výpis si podle obžaloby objednal muž, který svou ženu podezříval z nevěry. Získat jej měl od soukromého detektiva, který v případu figuroval jako svědek.

Detektiv podle státního zástupce výpis získal od Kondly, kterému jej měl předat Hudec. Obhajoba obou mužů to zpochybňovala. Muž manželce výpis následně ukázal a o věci se později dozvěděla policejní inspekce.

Hudec podle své obhájkyně Hany Riedlové výpis ženy skutečně měl. Na číslo prý ale dostal tip od informátora a jinak než v rámci služby jej nepoužil. Advokátka současně uvedla, že mezi Hudcem a Kondlou v té době prokazatelně bylo minimum kontaktů. Výpis byl v počítači policisty a obhájkyně uvedla, že se k němu proto mohl dostat i někdo ze správců sítě.

Policista nelegálně sháněl výpisy mobilu soudce Rychetského - čtěte ZDE

Této argumentaci však soud neuvěřil. To, že měl Hudec výpis hovorů právě této mladé ženy, nemohla být náhoda.

"Naopak je evidentní, že toto číslo požadoval naprosto neoprávněně, v rozporu se svou úřední povinností policisty, protože dané číslo mu pro úřední činnost bylo naprosto k ničemu," řekl při zdůvodnění rozsudku samosoudce Milan Vencl.

Trest při spodní hranici je výchovný. Oba muži dosud nebyli trestáni, a jiná možnost proto podle Vencla ani nebyla. Další případy, ve kterých by figuroval Hudec a výpisy hovorů, zatím českolipský soud nevyšetřuje.

Kondla vinu odmítl a obvinění označil za "konspirační teorii a lež".

Získat výpis Hudcovi dovolil Okresní soud v Děčíně. Soudce Jiří Uřídil, který jej policistovi povolil získat, v úterý řekl, že soudci neměli příliš možností ověřovat žádosti. Policistům museli věřit, a pokud se shodovaly informace ve spisu a v žádosti, získání výpisů povolovali.

Velký lustrátor

Hudec v minulosti podle deníků Mladá fronta Dnes získal výpisy řady vlivných lidí, například předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause.

Mladá fronta Dnes tehdy uvedla, že v letech 2009 a 2010 takto získal výpisy celkem 69 známých osob. Případ, za který byl v úterý potrestán, to pomohl odhalit. Mezi sledované osoby patřil třeba ústavní soudce Pavel Rychetský či vlivný advokát Miroslav Jansta, který je považován za šedou eminenci ČSSD.

Podle Hudce souvisela telefonní čísla s vyšetřováním obchodu s bílým masem na severu Čech. O zdůvodnění jeho kroku však existují pochybnosti, podle MF Dnes to byla jen záminka, jak se k výpisům dostat. Získání informací si u něj totiž měl někdo objednat.

Dosud není jasné, pro koho by mohl Hudec citlivé informace zjišťovat.

Policista špehoval i telefony Klausových spolupracovníků Weigla a Jakla - čtěte ZDE

Byl porušen zákon, řekl Pospíšil k únikům výpisů telefonních hovorů celebrit - čtěte ZDE