Česká republika vydala emisi desetiletých dluhopisů za dvě miliardy eur (téměř 50 miliard korun). Poptávka na trhu byla téměř dvojnásobná, informovalo včera ministerstvo financí. Roční pevný výnos představuje 3,875 procenta.

"Transakce potvrdila status České republiky jako velmi důvěryhodného emitenta," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Transakce byla podle něj úspěšná i přes složitou situaci na finančních trzích. Celková poptávka investorů přesáhla nabídku o 1,5 miliardy eur.

Česká republika letos při prodeji dluhopisů podle analytiků nezaznamenala žádné zásadní problémy. Navíc se daří snižovat také rizikové prémie. Česko je tak v odlišné situaci než například země na jihu Evropy, které se ocitly v dluhové krizi a potýkají se s rostoucími výnosy dluhopisů. Například Itálie a Španělsko byly v loňském roce často odkázány na nákup svých dluhových cenných papírů Evropskou centrální bankou.

Ministerstvo financí si chce podle strategie financování a řízení státního dluhu letos půjčit 243,4 miliardy korun. Emise střednědobých a dlouhodobých dluhopisů v korunách by neměla překročit 177,5 miliardy korun. Na zahraničních trzích má ministerstvo v plánu vydat alespoň jednu veřejnou emisi, a to v závislosti na tržních podmínkách.

Ministerstvo letos počítá rovněž se dvěma emisemi dluhopisů pro občany v celkovém objemu 20 až 40 miliard korun. První emise by se měla uskutečnit v červnu a druhá v prosinci.

Související