V 90. letech koloval vtip. Kdo je na světě nejmocnější? Odpovědí bylo USA a Moody's. Amerika na vás může shodit atomovou bombu a Moody's může shodit váš rating, ovšem nedá se dopředu určit, co bude ničivější. Dnes je již situace jiná, což nejlépe ilustruje příběh ztráty elitního hodnocení Japonska a Francie.

Japonská ekonomika v roce 1998 propadla přes 2 procenta, což bylo další zklamání po 6 letech nevýrazného růstu. Nezabírala fiskální ani monetární stimulace, státní dluh se za 7 let zdvojnásobil na 120 procent HDP. Moody's dál neotálela a v listopadu 1998 odebrala Japonsku elitní rating "AAA" a snížila ho o 1 stupeň. Během 3 měsíců se výnos 10letého dluhopisu propadl na trojnásobek, to je na 2,5 procenta. Výnosy dluhopisů srazilo až dvojí snížení sazeb centrální bankou na nulu v únoru 1999, ale výnosy i tak zůstaly dvojnásobné než před změnou hodnocení.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.