Investiční bankéři se nedokázali z finanční krize dostatečně poučit. V rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag to řekl správce zkrachovalé americké investiční banky Lehman Brothers Bryan Marsal, který pracuje v poradenské společnosti Alvarez & Marsal.

"Zaregistroval jsem v bankách určité změny, například v řízení rizika. Základní filozofie se však nezměnila, přinejmenším ne na Wall Streetu," uvedl Marsal.

"Všichni jsou stále stejně hamižní. Každý chce, aby jeho investiční portfolio vydělávalo co nejvíce. To je ostatně základ kapitalismu. Jenže, kdo chce vyšší zisky, musí také podstupovat vyšší riziko. A tak stále platí, že jakmile někdo vidí šanci, že vydělá o něco více peněz než konkurence, je ihned připraven podstoupit vysoká rizika," dodal.

Banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot v polovině září 2008 a stala se symbolem globální finanční krize. Pád této banky byl největším podnikovým bankrotem v dějinách Spojených států. "Řízení rizik bylo příliš špatné a finanční situace banky nebyla dostatečně solidní," řekl ke krachu banky Marsal.

Upozornil rovněž, že některá opatření, jež mají bránit podobným kolapsům ve finančním sektoru, zatím nejsou příliš účinná. "Předpisy pro lepší řízení rizik například zůstávají dost neurčité," uvedl.

Společnost Alvarez & Marsal nyní radí Řecku i některým dalším evropským zemím, které se potýkají s dluhovými problémy. "V bankovní krizi se již Evropa odrazila ode dna. V oblasti státních dluhů má ale možná to nejhorší ještě před sebou," řekl Marsal. Evropa podle něj především potřebuje větší centralizaci fiskální politiky.

Jeho firemní partner Tony Alvarez se podle agentury DPA nicméně domnívá, že bankrotu silně zadluženého Řecka je možné zabránit.