Evropská unie se mění před očima. Staré jistoty se hroutí, lidé i země jsou v pohybu. Finanční krize překresluje mapy vzájemných vztahů... Týdeník Ekonom se proto rozhodl vnést světlo do spletitých vazeb, závislostí a zákonitostí, jimiž se Evropská unie řídí, a mapu Evropy překreslil.

Některé státy zůstaly na svých místech, jiné země se ovšem radikálně přestěhovaly.

Novodobé stěhování

Pobaltské státy zamířily blíže do Evropy, Řecko se těsněji přimklo ke své skupině "prasat" (zemím skupiny PIIGS) a blíže k finančním zdrojům, které ho zatím ještě drží nad vodou. Blíže k "zemi živitelce". K Německu, které se stává přirozeným centrem všeho evropského dění, putuje i Irsko.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Ze středu Evropy naopak odcestovala Česká republika, která se nepřipojila k fiskální unii a po boku Velké Británie (odkud na adresu EU zaznívají velké litanie) v povzdálí čeká, co z toho všeho bude.

Všechny země pak mají nová jména odpovídající jejich současné ekonomické kondici, postoji k záchraně eura či – jako třeba v případě Slovenska či Maďarska – aktuální politické situaci.

Z mapy se dá snadno vyčíst mimo jiné i to, že severské státy jsou zatím poměrně "O. K.", ve "Špatnělsku" se nemají příliš dobře, "Pigstugalsko" je pevným členem v nelichotivé společnosti zemí nejvíce postižených krizí, Itálie leží na boku jako potopená loď, Irsko prodělalo knock-out a v Řecku se – jak před časem upozornil Václav Klaus – boj s finanční krizí řeší spíše popíjením ouza.

Posuny hranic jednotlivých států mají i jedno nesporné pozitivum – ve střední Evropě vzniklo nové moře. I když Čechů se to už netýká. České břehy totiž na nové mapě Evropy už moře ze všech stran tak jako tak obklopuje.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se