Galerista ZDENĚK SKLENÁŘ (vpravo) o umělci MILANU GRYGAROVI: "Znal jsem Milana Grygara z vyprávění svého strýčka, malíře Zdeňka Sklenáře. Pak jsem jednou spatřil obrazy, které ve mně vyvolaly to, co mě dodnes vzrušuje, a řekl bych osudově přitahuje. Díky jeho akustickým realizacím jsem zaznamenal zvuk při pohledu na obraz. To byl pro mě obrovský fyzický zážitek."

Galeristka OLGA DVORAK o umělci JAKUBU MATUŠKOVI (aka MASKER): "U Maskéra, který letos vyhrál cenu za nejlepšího mladého umělce v soutěži Národní galerie 333, najdete dobrodružství, vzrušení z budoucích vítězství, volbu, risk při investování, výzvu, talent - a to vše najednou. Myslím, že v jeho obrazech umíte uchopit vizi dnešního bláznivého světa."

Galerista JIŘÍ ŠVESTKA (vlevo) o malíři JAROMÍRU NOVOTNÉM: "V českém prostředí ani v širším středoevropském kontextu současného umění neznám jiného malíře, který by podobně jako Jaromír vytvářel obrazy, jež v první řadě neilustrují, nevyprávějí, ani nic nesimulují. Zdánlivě nebarevná plátna však sama o sobě vytvářejí jinou realitu."

Galeristky KATHERINE KASTNER A CAMILLE HUNT o umělci DOMINIKU LANGOVI: "Dominikovy práce mají silné architektonické cítění, což se nám opravdu líbí. Ačkoli kriticky zkoumá metody uměleckých a výstavních zvyklostí, člověk nemá pocit, že by ho mořil nějakými skrytými dogmaty. Spíš ho navádí k tomu, aby viděl věci v novém světle."

Foto: Štěpánka STEIN a Salim ISSA

Související