Případy vysávání peněz ze zakázek pro pražský dopravní podnik mají další dějství a znovu za podezřelými finačními operacemi stojí právníci z advokátní kanceláře Šachta & partners a vlivný pražský lobbista Ivo Rittig.

Tvrdí to Nadační fond proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka, který na jejich údajné protizákonné finanční transakce neupozornil poprvé.

Pokračuje tak bitva vrchního investigativce NFPK a bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka s Šachtovými advokáty. Ti se znovu ostře ohradili proti obviněním, které NFPK veřejně vznesl. "Závěry pana Randáka jsou opět vyfabulované, nepravdivé a účelově zkreslené," napsali v prohlášení.

Reagovali tak na středeční dopolední Randákovo vystoupení na tiskové konferenci, na níž představil model, podle kterého mohlo z tendru na komplexní bezpečnostní systém pro dopravní podnik odtéct přes promyšleně sestavenou síť firem 70 milionů korun. Tedy přesněji: napřed 100 milionů, z nichž se ale 30 milionů vrátilo oklikou zpět k jednomu z vítězů výběrového řízení - firmě AŽD Praha.

Ta zakázku vypsanou v roce 2008 získala společně s firmou Saab Czech. A pak podle zjištění fondu údajně začaly smluvní a finanční veletoče.

Složitý pavouk transakcí

Seběhlo se to prý takhle: AŽD ještě před podpisem smlouvy uzavřela kontrakt o subdodávce s kyperskou firmou Amuxalo Corporation Limited. Té měla náležet odměna ve výši 100 milionů korun. Ještě tentýž den se ale Amuxalo dohodla na spolupráci s jinou firmou, Balkan-Sast Eood z Bulharska, že ji část ze sta milionů přenechá - konkrétně 30 milionů. To bylo ale jen uzavření kruhu - peníze se touto smlouvou totiž vrátily zpět k AŽD, která Balkan-Sast Eood stoprocentně vlastní.

"Obsah smlouvy mezi Balkan-Sast Eood a Amuxalo Corporation Limited je z 99 procent totožný jako smlouva Amuxalo s AŽD. Podle všeho tedy došlo k ´přeprodání´ smlouvy," řekl Karel Randák.

Miliony v černé díře

Na konci transakčního řetězce tak podle něj zeje díra, v níž se utopilo 70 milionů. Ty podle Randáka skončily na účtech nastrčené kyperské společnosti Amuxalo. "Lze se domnívat, že firma byla do celé transakce účelově vložena," dodal Randák.

A právě tady podle něj sehráli klíčovou roli právníci z advokátní kanceláře Šachta & partners, kteří zastupují také Ivo Rittiga.

Právníci ovládali Amuxalo přes americkou firmu Gold Leaf LLC. Amuxalo přitom údajně zastupoval právník David Michal, který podle NFPK figuruje i v případu předražených jízdenek dodávaných tiskárnou Neograph. Tedy v kauze, na kterou fond upozornil v prosinci.

Tehdy představitelé fondu v čele s Randákem popsali, jak 17 haléřů z každé jízdenky plyne přes anonymní firmu z Karibiku na konto Ivo Rittiga. Ten si tak podle NFPK přišel na desítky milionů korun.

Advokáti z Šachtovy kanceláře nesouhlasí s žádným tvrzením NFPK. "Dramaticky popisované subdodavatelská smlouva, jejímž účastníkem měla být společnost Amuxalo Corporation Limited (spojená s právníky AK) patří do oblasti naprosté fikce," stojí v prohlášení právníků.

AŽD: Je to lež

Proti nařčení NFPK se ohradila i společnost AŽD Praha. "Odmítáme podobná vyjádření Nadačního fondu proti korupci. Jsou jednoznačně lživá," vzkázal generální ředitel firmy Zdeněk Chrdle.

Podle svých slov garantuje, že přes společnost AŽD Praha směrem ke společnosti Amuxalo neodtekla ani koruna. "Stejně tak naše dceřiná společnost Balkan-Sast nezaplatila společnosti Amuxalo Corporation Limited ani korunu za „přeprodání“ zakázky, jak tvrdí nadační fond proti korupci," dodal Chrdle s tím, že jeho právníci už připravují trestní oznámení na NFPK.