Berlínská zeď, pásmo Gazy či americko-mexická hranice: To všechno jsou místa, kde mentální, politické či ekonomické bariéry mezi lidmi získaly svou hmatatelnou podobu.

Další takové místo začalo v pondělí vznikat na řecko-turecké hranici.

Dvojitý plot z ostnatého drátu má oddělit bohatou Evropskou unii od chudých států na východ od ní. Má být asi 10,3 kilometru dlouhý, 2,5 metru vysoký a sledovat ho budou kamery s termovizí.

"Jedná se o dílo praktické a symbolické hodnoty s cílem odradit nelegální imigraci a dát na vědomí, že do Řecka nelze vstupovat, jak se komu zlíbí," prohlásil pro agenturu AP ministr ochrany obyvatel v Řecku Christos Paputsis.

Stavba za 5,5 milionu eur bude stát v nejrizikovějším úseku při hraniční řece Evros, která v jiných místech tvoří přirozenou bariéru. Na projektu spolupracují Řecko s Tureckem.

Brána do vysněné Evropy

Plot se rozprostře mezi obcemi Kastanies and Nea Vyssa, které se v posledních dvou letech staly vstupní branou do EU pro tisíce ilegálních přistěhovalců z Turecka, ale i z Afriky a z Afghánistánu.

"Kam jdou?" ptá se v reportáži švýcarského deníku Tages Anzeiger farmář Giorgos z městečka Nea Vyssa. "Nevím, ale pomáhám jim. Často přicházejí úplně promočení, matky s dětmi. Dávám jim napít mléka, čaje a také něco k snědku. Lidé ve vesnici se ale bojí. Co když sem zavlečou nemoce?"Plot proti imigrantům - mapa oblasti

Podle odborníků EU směřovalo loni k této hranici denně v průměru 300 nelegálních imigrantů. Třetina všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli loni do EU, se tam dostali právě přes Řecko. Evropská komise označila současný stav za alarmující.

Jedním z uprchlíků, které v Nea Vyssa zastihli reportéři Tages Anzeiger, byl sedmnáctiletý Afghánec. Dostal od otce 5 tisíc dolarů, aby začal žít v Evropě.

"Tady nepanuje strach," řekl pro deník. "V Afghánistánu se válčí, zabíjí. V Evropě jsou dobří lidé. Nebojují. Tady je život dobrý."

Atény si již vlastní silou nedokázaly v minulých letech s proudem uprchlíků poradit a požádaly proto EU o pomoc. Hranice tak Řekům pomáhají hlídat policisté z Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex).

Související