Ani silný mráz neodradil čtyři otužilce od myšlenky uctít památku loni zesnulého nejstaršího zimního plavce Ladislava Nicka.

Poctu mu vzdali v pátek večer v Praze - Braníku, kdy si krátce zaplavali se zapálenými pochodněmi nad hlavou. "Byla to romantika pod tím měsíčkem," charakterizoval akci jeden z účastníků.

Teploměr ukazoval mínus 11 stupňů Celsia, když se otužilci vydali z vyhřáté klubovny na vltavský břeh. Voda měla v tu chvíli pouhé tři stupně, a to už je znát. Ponoření předcházela krátká rozcvička.

"S otužováním se musí začínat postupně a nijak to nepřehánět. Jen tak můžete vylézt na tu obrovskou horu, kterou zimní plavání je," řekl člen I. plaveckého klubu otužilců Richard Machálek. Imunitu má díky otužování lepší, než obyčejní smrtelníci, ale protože má doma dvě malé děti, je opatrnější v době, kdy jsou nemocné.

Každý z plavců má podle Machálka vlastní systém, jak se zahřát. Alkohol ale v žádném případě nedoporučuje. V zimě prý absolvuje jednou týdně zhruba kilometrový trénink.

Názorům laiků, že při zimních mrazech se otužilci chodí do vody vlastně ohřát, protože je teplejší, se Machálek směje. "Voda vede teplo asi pětadvacetkrát víc než vzduch, takže i v tom dnešním jedenáctistupňovém mrazu by šlo vydržet o hodně déle, než v té tři stupně 'teplé' vodě," vysvětlil.

Podívejte se, jak vypadalo nejmrazivější ráno na různých místech Česka - čtěte ZDE

Nestor českých otužilců Ladislav Nicek z Olomouce podlehl delší nemoci loni v květnu ve věku 97 let. Ještě tři měsíce předtím se spolu s dalšími ponořil do Vltavy v pražském Braníku, která tehdy měla teplotu 2,8 stupňů Celsia. Se zimním plaváním, které se stalo jeho celoživotní vášní, začal v 60. letech minulého století po onkologickém onemocnění. Trénoval v řece Moravě i v bazénu s ledovou vodou u sauny.

Páteční akcí zimní aktivita pražských otužilců nekončí. Už v sobotu se uskuteční soutěž Branické ledy, která se letos poplave jako Memoriál Ladislava Nicka, a to na tratích 100, 250, 500, 750 a 1000 metrů.