Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Pod enormním tlakem znepokojených akcionářů se koncem ledna vzdali řízení kanadského podniku Research in Motion (RIM) jeho dva šéfové. Mike Lazaridis, zakladatel RIM, a Jim Balsillie, kteří se dělili o správu podniku rukou společnou a nerozdílnou, ovšem nevyklidili svému nástupci hrací plochu zcela - zůstávají totiž ve správní radě a mají nadále vliv na chod výrobce BlackBerry.

Aktivističtí investoři, zejména hlasitá skupina vedená finančníkem Vicem Alboinim, sice odchod dosavadních šéfů uvítali, ale o to větší bylo jejich zklamání, že se generálním ředitelem výrobce mobilů BlackBerry a tabletů PlayBook stal Thorsten Heins. Podle jejich názoru je tento muž, který dosud zastával post provozního ředitele, "stoický inženýr" a "nevýrazný německý manažer". Četní kritici mu vyčítají, že postrádá vizi rozvoje RIM uprostřed takřka smrtící konkurence produktů společností Apple a Google. Není podle nich ochoten či schopen dosáhnout rychlého obratu, který by měl zabránit dalším ztrátám podílu kdysi jedničky v chytrých mobilech na severoamerickém trhu i poklesu tržní hodnoty RIM.

Že by chyběla jen disciplína?

Novopečený šéf Thorsten Heins kritikům sám nahrál. Prohlásil totiž, že nezavede v RIM "žádné drastické změny". Naopak podtrhl, že bude pokračovat ve strategii, kterou nastolili jeho předchůdci. "Dojde k vývoji, ale nebude to žádná seismická změna," zdůraznil. Jenže jeho předchůdci své konkurenty dlouho přehlíželi s bohorovností primusů, jimiž donedávna byli, a dopustili se vážných strategických chyb.

Například z původní verze tabletu PlayBook, daného do prodeje loni v dubnu, bylo možno posílat a přijímat elektronickou poštu pouze pomocí mobilu BlackBerry. Teprve letos v únoru, tudíž se zpožděním devíti měsíců, se má objevit na trhu modernizovaný tablet PlayBook 2.0, který má všechny "mouchy" odstranit. Stará verze se nyní vyprodává za cenu nižší než výrobní. Zdaleka to nebyl jediný malér: loni ve dnech 10. až 13. října vypadla na všech pěti kontinentech platforma mobilů BlackBerry, takže miliony uživatelů nemohly posílat e-maily, využívat internet a jiné služby.

"Že na silnici dochází k menším nehodám? Jistě, je to důsledek rychlého růstu," tvrdí Thorsten Heins. Říká to ovšem zřejmě jen z taktických důvodů, aby příliš nepoškodil pověst firmy. Zároveň totiž prohlásil: "Jsem Němec, a pokud o něčem rád mluvím, je to disciplína v (pracovním) procesu." Ta zřejmě v podniku Research in Motion (tedy česky Výzkum v pohybu) zejména v poslední době spíše dostávala pořádně na frak. Jak jinak by se dalo vysvětlit, že firma neplnila plány, které sama ohlásila?

RIM v zápase s konkurencí nyní prohrává na celé čáře. Například na trhu Spojených států vykazují chytré mobily BlackBerry, kdysi první a vyhlášené, pokles. Během tří měsíců do loňského listopadu činil podíl RIM už jen 16,6 procenta, zatímco mobily se softwarem Android z dílny Google 46,9 procenta a iPhone od Apple 28,7 procenta.

Nový šéf Thorsten Heins ovšem neztrácí důvěru, že se RIM za jeho řízení vzpamatuje. Od zavedení prvků "německé" podnikové kultury - zejména dodržování termínů a přísné kázně - si slibuje, že se dostane opět mezi špičku technologických firem.

Sázka na "desítku"

Vždyť RIM, řízený "vědeckým géniem" Lazaridisem a finančně a obchodně zdatným Balsilliem, se v 90. letech z bezvýznamného kanadského podniku stal technologickým obrem. A ani dnes, kdy společnost naráží na potíže, ještě podle nového šéfa neleží na lopatkách. Mimo Spojené státy odbyt nadále stoupá. Vykázal dobré výsledky za minulý fiskální rok (říjen 2010-listopad 2011): tržby vzrostly na 19,9 miliardy amerických dolarů, čistý zisk činí 2,4 miliardy dolarů. Disponuje hotovostí ve výši 1,5 miliardy dolarů a zadlužení je naprosto zanedbatelné. Je ovšem také pravda, že loni v červenci firma snížila počet zaměstnanců o dva tisíce na 17,5 tisíce.

Thorsten Heins věří tomu, že nový operační program BlackBerry10, který RIM v současnosti vyvíjí, bude perspektivní a vyrovná ztrátu podniku v jeho konkurenceschopnosti. Hotov má být koncem letošního roku a podle některých analytiků právě na něm závisí, zda RIM nakonec uspěje, nebo zkrachuje. "Ještě o nás uslyšíte," prohlašoval na videu zjevně šťastný Heins, když byl letos koncem ledna - po pouhých čtyřech letech práce v RIM - povýšen na generálního ředitele a stal se také členem správní rady. Snad to nebudou ona "slavná poslední slova".

Jak při jeho jmenování pravil Mike Lazaridis, byl tento bavorský manažer, který pracoval přes 20 let v komunikační divizi konglomerátu Siemens, "přirozenou volbou". Jeho zkušenosti ze Siemensu jsou pro RIM jistě velmi výrazné a užitečné. U německého obra působil Heins v oddělení výzkumu a vývoje, ve službách zákazníkům i jako produktový manažer. A nakonec byl hlavním technologickým ředitelem komunikační divize.

Přesto někteří aktivističtí investoři, kteří se nejvíce zasloužili o odchod starého vedení, soudí, že nejde o inspirativního šéfa. Dodávají, že jistě i na poměry německého Siemensu to je "až příliš nudný suchar". Naproti tomu Thomas Ganswindt, někdejší šéf z komunikační divize Siemensu, pro agenturu Reuters uvedl, že Thorsten Heins je "velmi silný" vůdce, který je schopen rozpoznat, co se má napravit.

Další nejmenovaný analytik prohlásil téže agentuře, že "si Heinse rozhodně nelze představit jako někoho, kdo by jako Mojžíš vedl skupinu lidí přes poušť po 40 let". Již zmíněný kritik a finančník Vic Alboini soudí, že pokud nový generální ředitel "nesáhne k rázným změnám, vydrží na šéfovském místě jen nějakých 15 až 18 měsíců". "Bude to přechodný šéf s přechodnou správní radou," zdůraznil.

Ve stínu svých předchůdců

Je zřejmé, že čtyřiapadesátiletý Thorsten Heins bude pracovat pod značným vlivem jednoho z dosavadních šéfů Mika Lazaridise, který je místopředsedou správní rady a stojí v čele nově vytvořené skupiny pro inovace. Četní analytici se shodují, že si Lazaridis a Balsillie nepřáli přílišné změny své strategie. Domnívají se, že systematický a racionální manažer Heins napraví zejména nedostatky tam, kde podnik špatně šlape - chybí mu řád, pořádek a také neústupně vyžadovaná disciplína.

Thorsten Heins má pro náročnou pozici dobré zázemí. Je cyklistou, lyžařem a absolvuje i náročné pěší túry. Většinou tyto aktivity provozuje s manželkou Petrou, s níž se seznámil na Hannoverské univerzitě, kde studovala matematiku a fyziku. Dcera a syn už jsou odrostlejší.

Zda tento takřka dvoumetrový dlouhán narozený v bavorském Mnichově a vycepovaný německy důkladným stylem Siemensu pozvedne poněkud chátrající Research in Motion, ukážou již příští měsíce. Možná, že zklamání z jeho jmenování je lepší než nereálná očekávání. Thorsten Heins totiž může už brzy rozptýlit pochybnosti o svých schopnostech.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce


2,4 mld. USD
Takové výše dosáhl v loňském roce čistý zisk společnosti RIM.

Někteří investoři nového šéfa RIM považují za "příliš nudného suchara".

Zachrání BlackBerry? Novému šéfovi RIM, výrobce chytrých telefonů BlackBerry, vyčítají, že je "stoický inženýr". Thorsten Heins však ve své nové funkci může překvapit - možná už jen tím, že ve firmě zavede tolik chybějící disciplínu. Foto: Reuters

Související