K účasti na čtvrtečním pražském protestu proti mezinárodní smlouvě ACTA se podle Facebooku přihlásilo více než 4 500 lidí.

Shromáždění má začít odpoledne na Klárově, odkud se demonstranti vydají na Pražský hrad. Podle informačního portálu České pirátské strany protest skončí v podvečer opět na Klárově. Svůj nesouhlas s ACTA vyjadřují také politici či vývojáři počítačových her.

"Zveme všechny, komu není lhostejný osud našich občanských práv a necenzurovaného internetu, aby se zúčastnili protestu proti mezinárodní smlouvě ACTA, která je s evropským standardem ochrany lidských práv neslučitelná," píše se na webu pirátské strany.

Shromáždění má podle pirátské strany začít ve 14:00. Na Klárově budou informace a materiály o kritizované dohodě. Organizátoři zároveň vyzvali politiky a zástupce odborné veřejnosti či akademické sféry, aby na místě vyjádřili svůj postoj k mezinárodnímu paktu.

Lidé nespokojení s ACTA zde budou také hledat způsoby, jak mohou smlouvu bojkotovat, uvedl předseda pirátské strany Ivan Bartoš.

Protest se chystá také v Ostravě, organizátoři jej podle hlavního organizátora Filipa Gajdošíka naplánovali na sobotu od 13:00 do 16:00 na Masarykově náměstí.

Nesouhlas TOP 09

Svůj rezervovaný postoj ke kritizované smlouvě v úterý vyjádřila vládní strana TOP 09.

"Omezení práv jednotlivce při užívání internetu za účelem vyšší ochrany autorských práv není řešením. Přestože krást se nemá," sdělil předseda expertní komise strany pro informační technologie Jaroslav Poláček.

"TOP 09 je pro odpovědný přístup k duševnímu vlastnictví a ochraně autorských práv. Situace však není řešitelná zásahem do osobních svobod jednotlivce, a to ani v podobě přenesení odpovědnosti na poskytovatele připojení k internetu," uvedla mluvčí strany Alžběta Plívová.

Nesouhlas se smlouvou ACTA a obdobnými právními normami v USA vyjádřila firma Nitromsoft Entertainment Renaissance (NER), která vyvíjí počítačové hry a mobilní aplikace.

"NER se zaváděním smluv typu ACTA, SOPA a PIPA zásadně nesouhlasí a považuje je za neefektivní a zpátečnické. Argument, že jde o ochranu autorských práv a opatření proti padělkům, je lichý a zavádějící," řekl spoluzakladatel firmy František Smrčka.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se minulý týden připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Protestní útoky hackerů

Odpůrci smlouvě vyčítají, že významným způsobem omezí svobodu internetu. Kvůli podpisu dohody již internetoví aktivisté minulý týden zablokovali web vlády a Ochranného svazu autorského (OSA), nebo začali organizovat demonstrace.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Podle informací ministerstva průmyslu k jejímu přijetí bude třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ji zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.