Můžeme to nazývat problémem 1,7 bilionu dolarů. Firmy ve Spojených státech jsou zaplavené hotovými penězi a v dividendách vyplácejí menší část zisku než kdy dřív. Totéž platí pro západní Evropu. Vlády a domácnosti na obou stranách Atlantiku přitom trpí nedostatkem hotovosti. Takto to nemůže jít dlouho dál.

Dopady pro politiky, sektor finančních služeb a ekonomiku jsou značné. Peníze zaplacené investory nejdou na akvizice nebo nové investice. Firmy nedávají peníze na to, aby zvýšily zisky. Jen zkrátka vytváří a zadržují peníze. To ale nepodporuje růst. "Politici a další tvůrci politického dění se musí ptát, jak dlouho ještě dovolíme společnostem fungovat jen pro hrabání hotovosti," říká David Bowers z výzkumného centra Absolute Strategic Research v Londýně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.