V Evropě bude poprvé vystaven plášť vyrobený čistě z pavoučího hedvábí pocházejícího z Madagaskaru. Největší známý kus oblečení, který se tkal celkem osm let z vláken jednoho milionu pavouků, byl dosud k vidění v New Yorku a příštího půl roku si ho mohou návštěvníci prohlédnout v londýnském muzeu V&A.

Každý umělec ví, že je někdy nutné pro výjimečný výtvor něco vytrpět. Aby mohl vzniknout tento mimořádný a zcela přírodní plášť, musel tým složený z osmdesáti lidí osm let každé ráno hledat na Madagaskaru zvláštní pavouky, jejichž vlákno je zlaté a výjimečně pevné a dlouhé.

K výrobě pláště jich bylo třeba víc než milion. Přitom tento druh pavouka, který se hojně vyskytuje právě na tomto africkém ostrově, je schopný zlaté vlákno produkovat jen v době dešťů. Práce tedy mohly probíhat jen od října do června, připomíná server The Huffington Post.

Výroba pláště dlouhého čtyři metry spočívala v každodenním lovu samiček pavouka brzy ráno. Specialisté pak od nich získávali vlákno, než je opět vypustili do přírody. Na jednu nit bylo potřeba 96 vláken, na 28 gramů příze potom 23 000 pavouků.

Spoluautor projektu Simon Peers doufá, že návštěvníci se budou cítit alespoň trochu jako na výstavě kuriozit. "Svět je plný zázraků a tohle lidi inspiruje," řekl listu The Times.

Pavoučí hedvábný plášť byl v roce 2009 poprvé vystaven v newyorském přírodopisném muzeu, kde si jej prohlédl rekordní počet návštěvníků. V londýnské V&A galerii je k vidění od 25. ledna do 5. června.