Představte si soudce, kteří rozhodují o tom, komu povolí odvolání proti rozsudku a čí žádost rovnou od stolu zamítnou. Taky bláhově věříte, že se rozhodují jen na základě dostupných, s případem souvisejících faktů? Izraelští psychologové dokázali, že v jejich uvažování hrají klíčovou roli zdánlivé malichernosti - hlavně to, jestli mají zrovna před svačinou nebo po ní. Z izraelského výzkumu prokazatelně vyplynulo, že s blížící se svačinovou pauzou počet odmítnutých žádostí stoupal a žádosti těch, kteří se dostali k soudcům těsně před pauzami, už neměly žádnou šanci na to, že jim bude vyhověno. S plným břichem a odpočinutí měli naopak dobře naložení soudci tendenci odvolání povolovat.

Pokud si zakládáte na tom, že jste racionální bytost, která má své rozhodování pod kontrolou a rozhoduje se logicky po pečlivém uvážení všech dostupných faktů, raději nečtěte dál. Tenhle článek je totiž o muži, který tohle naše přesvědčení staví na hlavu.

Sedmasedmdesátiletý Izraelec Daniel Kahneman, jeden z mála neekonomů, kteří dostali Nobelovu cenu za ekonomii, patří k nejvlivnějším psychologům současnosti. Na podzim vyšla v Americe jeho kniha Thinking Fast and Slow, která shrnuje jeho životní dílo (Jan Švejnar ji nedávno v anketě HN označil za nejlepší ekonomickou knihu roku). Je to kniha o naší mysli, o tom, jak často je naše přemýšlení, uvažování, rozhodování a chování fatálně ovlivněno často úplně iracionálními, absurdními, někdy banálními až legračními faktory.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se