Několik tisíc lidí se v úterý znovu shromáždilo v centru Bukurešti, aby protestovali proti vládnímu úspornému programu, snižování mezd a zvyšování daní. Demonstranti požadovali demisi vlády a prezidenta Traiana Baseska.

Premiér Emil Boc mezitím v projevu v parlamentu vyzval Rumuny k jednotě nezbytné pro překonání hospodářských potíží.

V Rumunsku je v úterý státní svátek Den jednoty na počest sjednocení severovýchodní Moldávie s jižním Valašskem v lednu 1859, které položilo základ k vytvoření dnešního rumunského státu.

Premiér Boc na slavnostní schůzi parlamentu při této příležitosti vyzval k jednotnému postupu vlády, poslanců a občanů při hledání cesty z krize. "Lidé očekávají řešení ve prospěch jednoty, nikoli rozkolu," konstatoval předseda rumunské vlády.

Po masových demonstracích z minulých týdnů přesto i v úterý vyšly v Bukurešti, v Jasech na severovýchodě země a v dalších téměř dvaceti městech do ulic tisíce lidí, které vládní postup při řešení krize neuspokojil.

V Bukurešti demonstrovali odboráři, učitelé, zdravotní sestry a penzionovaní důstojníci na náměstí Vítězství nedaleko sídla vlády a důrazně požadovali demisi premiéra Boka i prezidenta Baseska.

Odvolaný ministr

Vláda demonstrantům v některých bodech ustoupila, zejména rychlým propuštěním ministra zahraničí Teodora Baconschiho za jeho neuvážené výroky na adresu protestujících. Baconschi minulý týden označil demonstranty za "neschopnou a násilnou lůzu" a v pondělí o svou funkci přišel.

Podle analytiků citovaných agenturou Reuters je ale nepravděpodobné, že masové protesty v ulicích rumunských měst plán Bokova kabinetu na boj s hospodářskými problémy nějak zásadněji ovlivní.

Prosazování úsporného vládního programu připravilo vládu o značnou část popularity, což je pro Bokovu vládnoucí Liberálně demokratickou stranu (PDL) špatná zpráva.

Koncem letošního roku se v Rumunsku mají konat parlamentní volby a PDL má nyní podporu jen 18 procent voličů. Pro opoziční levicovou koalici by podle průzkumů hlasovala víc než polovina lidí.