Evropská unie na pondělním zasedání ministrů zahraničí svých členských zemí zavede ropné embargo proti Íránu a zmrazí prostředky íránské centrální banky. Sdělil to ve čtvrtek šéf francouzské diplomacie Alain Juppé.

"Na pondělní schůzce budeme s to dospět k dohodě o sankcích v těchto dvou bodech," řekl Juppé v Paříži novinářům po setkání se svým australským protějškem Kevinem Ruddem.

Rudd vzkázal zemím, které stále dovážejí íránskou ropu, že musejí počítat s tím, že světové mocnosti hodlají dále zesilovat tlak na Teherán s cílem přimět ho změnit postoj ohledně íránského jaderného programu.

Očekává se uzavření Hormuzského průlivu

Íránský ministr zahraničí opět varoval arabské sousedy před tím, aby se ve sporu mezi USA a Teheránem kvůli spornému íránskému jadernému programu příliš úzce vázaly na Washington a nedostaly se tak do "nebezpečného" postavení.

Spojené státy loni rozšířily sankce proti Íránu i na jeho ropný vývoz. Írán poté pohrozil, že pokud dojde k zablokování jeho ropného exportu, uzavře strategický Hormuzský průliv.

"Apeluji na všechny země v tomto regionu, prosím, nenechte se zatáhnout do nebezpečné pozice," vzkázal šéf íránské diplomacie Alí Akbar Sálehí během čtvrteční návštěvy Turecka.

Tento průliv je nejdůležitější cestou pro vývoz ropy těžené v oblasti Perského zálivu. Americký ministr obrany Leon Panetta ve středu prohlásil, že USA jsou připraveny ho udržet otevřený.

 

USA mají v oblasti Perského zálivu dvě letadlové lodě a v blízkovýchodních zemích jsou rozmístěny desetitisíce amerických vojáků. Šéf Pentagonu Panetta ve středu řekl, že USA jsou připraveny udržet průliv otevřený a že k tomu nemusejí posilovat své jednotky v regionu.

Írán je pod větším tlakem Západu poté, co USA kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu rozšířily koncem prosince sankce proti této zemi i na její ropný vývoz. Mezinárodní společenství se obává, že Írán usiluje o získání jaderné zbraně. Teherán to popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.