Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák požaduje od internetových portálů, aby dále nezveřejňovaly údajný spis tajné služby (SIS) o politické korupci na Slovensku v letech 2005 a 2006, do které prý byla zapletena Penta.

Advokátní kancelář zastupující Haščáka i spolupracovníka Penty Zoltána Vargu provozovatelům webů pohrozila žalobou a tvrdila, že publikací materiálu byl porušen zákon.

Některé weby už dokumenty ze svých stránek odstranily.

O podezření z největší korupce v novodobé historii země se policie zajímala už v minulosti, vyšetřování ale prokuratura zastavila. Aféra znovu nabrala na obrátkách poté, co se informace s údajnými přepisy odposlechů objevily koncem loňska na internetu.

V materiálech poukazujících na vliv Penty na privatizaci a na úplatky politiků a vysokých úředníků se zmiňuje zejména Haščák, ale také Varga, jakož i tehdejší ministr hospodářství nebo členka vedení Fondu národního majetku.

Stáhněte to, je to lež

"Tímto Vás vyzýváme, abyste bez zbytečného odkladu odstranili, zajistili odstranění a/nebo zamezil přístupu k předmětnému obsahu z Vašich webových stránek," píše se ve výzvě advokátní kanceláře Škubla & Partneri, kterou otiskl český portál anet24.com.

Slovensko znovu otevře obří korupční skandál. Podle odposlechů měla Penta kupovat politiky - čtěte ZDE

Zveřejněné informace údajně zasahují do práv Haščáka a Vargy a obsahují chráněné osobní údaje. "Pokud předmětné kontroverzní ´dokumenty´ skutečně pocházejí ze zdrojů Slovenské informační služby, jak se v nich tvrdí, pak se na ně vztahuje zákonná povinnost mlčenlivosti a představují utajované skutečnosti," dodala advokátní kancelář.

Penta pravdivost obsahu spisu už dříve popřela, z vyjádření slovenského ministra vnitra Daniela Lipšice nebo bývalých policistů ale vyplývá, že minimálně část dokumentu je autentická.

Část webů už spis odstranila

Mluvčí Penty Martin Danko podle listu Sme uvedl, že z dvou desítek oslovených webů sedm z nich údajný spis SIS ze svých stránek smazalo. Penta chce rovněž zažalovat novináře Toma Nicholsona, který se v minulosti patrně jako první ze zástupců médií dostal ke spisu a komentoval ho. O případu Nicholson rovněž připravuje knihu.

Vyšetřování korupční aféry se znovu rozběhlo minulý týden, kdy ministr vnitra zřídil zvláštní vyšetřovací tým. Lipšic uvedl, že ověřit pravost údajného spisu tajné služby kolujícího po internetu nebude těžké, za komplikovanější ale považuje prokázání finančních transakcí popisovaných v tomto dokumentu.

Při vyšetřování případu má pomoci i tajná služba, jejíž šéf Karol Mitrík podle dostupných informací povolí příslušníkům SIS vypovídat. Policie zase požádala prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zbavil mlčenlivosti samotného Mitríka.

Policie podezřívá šéfa Penty Dospivu, že uplatil Kalouska kvůli internetovému sázení - čtěte ZDE

EKONOM: Sny ČEZ o dobytí Slovenských elektráren křížila Penta, tvrdí spis Gorila - čtěte ZDE

Kvůli podezřením z účasti na korupci v aféře nazvané podle spisu Gorila vláda minulý týden odvolala šéfku Fondu národního majetku Annu Bubeníkovou, v úřadu ji ale ponechala do dnešní schůzky ministrů. O nástupci Bubeníkové v čele fondu kabinet premiérky Ivety Radičové dnes ale nerozhodl, protože k tomu nedal souhlas prezident Ivan Gašparovič.

Hlava státu, která získala větší pravomoci vůči vládě po jejím pádu loni na podzim, musí podle ústavy personální nominace odsouhlasit.

Prezidentská kancelář informovala, že návrh dostala pozdě a Gašparovič o něm před jednáním kabinetu nestihl rozhodnout. Neobsazení postu šéfa FNM, který například podepisuje důležité dokumenty, prý může činnost fondu zkomplikovat.