Internetová encyklopedie Wikipedia dnes vypne na 24 hodin svou anglickou verzi na protest proti navrhovaným americkým zákonům o internetovém pirátství. Bude to poprvé za 11 let její existence. Podle zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese a řady internetových firem návrhy amerického Kongresu ohrožují svobodu na internetu.

Jimmy Wales odhadl, že protest postihne na 100 milionů uživatelů Wikipedie.

Kongres projednává dva zákony, které mají omezit počítačové pirátství. Podle nich by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat zablokování všech stránek, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Proti zákonům už vystoupily internetové obří firmy jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

K protestním hlasům se nyní připojil i Wales: "Pokud bude zákon schválen, poškodí svobodu a otevřenost internetu a zavede nové nástroje cenzury mezinárodních webových stránek v USA." Ocenil, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky. Prezident Barack Obama už dříve vyzval zákonodárce, aby zákony přepracovali.

Část zákona umožňující zablokování zahraničních webů přináší riziko pro bezpečnost internetu, uvedli v prohlášení Obamovi internetoví poradci. "Snahy o potírání internetového pirátství musí dávat pozor na riziko cenzury zákonných aktivit a nesmí bránit inovacím," uvedl mluvčí Bílého domu.

Zákon podporuje filmový a hudební průmysl, jehož produkty se často šíří ilegálně. Podle představitelů těchto odvětví jsou navrhované zákony nezbytné k ochraně intelektuálního vlastnictví a pracovních míst. Postavila se za ně řada i majitelů mediálních společností včetně Ruperta Murdocha.

Wikipedii denně používají desítky milionů lidí. Obsahuje na 20 milionů hesel v asi 270 jazycích, z toho zhruba 3,8 milionu hesel je v angličtině.