Loni schválená maďarská ústava začíná slovy: "Bože, žehnej Maďarovi". Chrání rodinu a manželství, čímž hovoří o svazku muže a ženy a o homosexuálních sňatcích tak ani neuvažuje. Omezuje pravomoci Ústavního soudu a nepočítá ani se závaznými petičními občanskými iniciativami. A to i kdyby se náhodou sešlo na padesát tisíc podpisů. A z názvu státu se vytratilo slovo "republika".

To jsou některé z bodů ústavy, kvůli které se na hlavu Viktora Orbána a jeho Fideszu poslední měsíce snáší kritika jak doma, tak i v zahraničí. Oficiálně přitom vstoupila v platnost teprve 1. ledna 2012.

Evropská komise rozhodla, že vůči Maďarsku zahájí kvůli chystaným ústavním změnám právní kroky a pošle ho tak k Soudnímu dvoru EU.

"Rozhodli jsme se zahájit procedury pro porušení práva," řekl v úterním prohlášení rozeslaném novinářům předseda komise José Barroso po jednání komisařů ve Štrasburku.

"Doufáme, že maďarské úřady učiní nezbytné změny, aby respektovaly evropské právo. Zatím se tak nestalo, takže jsme se rozhodli zahájit řízení," řekl Barroso. Ten o situaci bude jednat 24. ledna v Bruselu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Reuters také citovala vysokého představitele EU, podle něhož má Maďarsko měsíc na změnu zákonů, nebo se dostane před Soudní dvůr Evropské unie, tedy nejvyšší soud EU.

Nezávislost centrální banky v ohrožení

Změny v ústavě zahrnují mimo jiné zákony, které ohrožují nezávislost centrální banky a úřadu pro ochranu dat, tvrdí EU. Vláda si zvýšením počtu členů bankovní rady zaručuje dosazení vlastních lidí do funkcí, čímž by získala jak větší vliv při rozhodování, tak i přístup k devizovým rezervám.

EU i Mezinárodní měnový fond odmítají záchranný balíček pro Maďarsko odsouhlasit až do té chvíle, dokud Budapešť nezaručí centrální bance nezávislost.

Ústava také vytváří podmínky pro vznik nového úřadu pro dohled nad soudnictvím. Jeho hlavního představitele budou přitom volit samotní poslanci. Podle některých kritiků také omezuje svobodu náboženského vyznání, z původních 300 nyní uznává jen 14 náboženství. A nové zákony také kriminalizují bezdomovectví.

Jak k tomu podotýkají maďarská média, Evropská unie se jen snaží o vydírání - za uzákonění manželství homosexuálů zastavení vyšetřování bývalého maďarského premiéra Ference Gyurcsánye nabízí zadlužené ekonomice finanční pomoc, píše deník Magyar Némzet.

Jednání ve Štrasburku jen posilují protievropskou náladu Maďarů. O víkendu se před sídlem Evropské unie v Budapešti pálily vlajky EU a europoslanec za Jobbik hovořil o vyhlášení války, podotýká server Sme. Další desetitisíce lidí ale v posledních týdnech zároveň protestovaly proti premiérovi a jeho vládě.

Viktor Orbán už připustil, že je připraven o kritizovaných zákonech jednat. Minulý týden ale prohlásil, že zatím z Bruselu slyšel jen samé politické názory. Počká prý tak, až přijdou s přesvědčivými argumenty.