Nigerijské odbory včera přerušily generální stávku proti zdražení cen benzinu, která minulé pondělí tuto ropnou zemi téměř paralyzovala. Stalo se tak krátce poté, co prezident Goodluck Jonathan demonstrujícím nabídl ústupek v podobě okamžitého snížení ceny benzinu asi o třetinu. Armáda včera ve snaze zabránit dalším manifestacím zatarasila hlavní tahy ve dvou nigerijských městech. V Lagosu údajně tajné služby provedly razii v kancelářích televizí CNN a BBC.

Ceny pohonných hmot v Nigérii začátkem roku stouply na dvojnásobek poté, co vláda zrušila systém subvencí. Cena za litr benzinu tak prakticky přes noc stoupla z 0,45 dolaru na nejméně 0,94 dolaru za litr (asi 19 korun). Zdvojnásobila se také cena většiny potravin. Odbory po vyhlášení generální stávky pohrozily zastavením ropné produkce v zemi, která je největším africkým vývozcem této suroviny. Za nutnou podmínku k vyjednávání požadovaly snížení cen na úroveň před Novým rokem.

O snížení ceny Jonathan informoval poté, co se v neděli sešel s představiteli odborů. Cena benzinu podle něj klesne na 0,60 dolaru (asi 12 korun) za litr.

"Vzhledem k tíživé situaci, kterou Nigerijci museli projít, vláda vše zvážila a ... schválila snížení cen benzinu," prohlásil prezident.

"Odbory a jejich partneři oznamují přerušení stávky, shromáždění a manifestací po celé zemi," prohlásil o několik hodin později šéf jedněch z hlavních nigerijských odborů Abdulwahed Omar.

Při střetech demonstrantů s policií bylo minulý týden zabito nejméně 15 lidí a stovky utrpěly zranění. Odbory po schůzce s prezidentem v noci na dnešek původně uvedly, že z bezpečnostních důvodů odvolají protesty, generální stávku ale ne.

Nigerijská armáda včera poprvé od zahájení stávky rozmístila lehká vozidla v ulicích měst Lagos a Kano. V Lagosu se vojáci slzným plynem a výstražnou střelbou pokusili rozehnat asi 300 demonstrujících. Tajná policie v tomto městě podle svědků vnikla do kanceláří CNN a BBC. V sídle americké televize se podle agentury AFP údajně ptali na počet zahraničních pracovníků a jejich pracovní povolení. Mluvčí tajné policie ale AP řekla, že o zásahu ani o jeho důvodech nemá žádné informace.

Související