Podíváte-li se v úterý kolem sebe, měla by většina vašich kolegů a podřízených v zaměstnání soustředěně pracovat. Naopak v pátek a překvapivě ve středu své úkoly plní velmi pomalu.

Vyplývá to ze statistických výsledků využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila společnost truconneXion.

Brouzdáním po internetu, třeba na sociálních sítích, zaměstnanci promrhají v pátek až hodinu a půl pracovní doby. Soukromým záležitostem a zábavě se věnují průměrně 54 minut denně. Okolo oběda mezi 11. a 12. hodinou jsou naopak nejpilnější.

„Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi,“ říká manažer společnosti Martin Hnízdil.

Není se čemu divit. Pátek se obvykle bere jako den relaxace a přípravy na víkendové volno. V mnohých firmách se smí nosit neformální oděv, mnohde zaměstnanci v práci končí už po obědě.

Odborníci: Porady v pátek

Podle odborníků přitom nezáleží na tom, jakou má zaměstnanec mzdu nebo motivaci.

„Vyšší páteční procento podle mne nesouvisí s tím, že by manažeři dělali někde chybu v motivaci zaměstnanců, protože i dobře motivovaný zaměstnanec bude trávit část pracovní doby vyřizováním soukromých záležitostí na internetu,“ tvrdí Filip Brodan, generální ředitel společnosti Zaměstnanci.com.

Zaměstnavatelé mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne. „Na páteční poradě se shrnují dokončené úkoly a plánuje se práce na příští týden. To nutí členy týmu se připravit a před ní dokončit, co je potřeba,“ představuje vhodnou preventivní strategii Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

V dobách krizí se právě "relaxační" pátek stává terčem šetření.

„Firmy, které v roce 2009 místo propouštění snižovaly pracovní úvazky, rušily buď noční směny, nebo pátky,“ ukazuje Halbrštát na základě zkušenosti z roku nejhlubší hospodářské krize.

Pokud se opět vrátí ekonomická krize a došlo by k nejhoršímu, odstranit pracovní pátek radí i Národní ekonomická rada vlády (NERV).