Vojenský prokurátor Mikolaj Przybyl před novináři obhajoval své kolegy, na něž padlo podezření, že porušili zákony v souvislosti s vyšetřováním úniků informací týkajících se vyšetřování letecké katastrofy v u západoruského Smolenska.

Při ní před necelými dvěma lety zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Podle informací deníku Gazeta Wyborcza vojenská prokuratura v Poznani bez potřebného rozhodnutí soudu žádala od telefonních operátorů, aby odtajnili obsah textových zpráv novinářů a prokurátorů.

Przybyl v pondělí tvrdil, že informace, které "protekly" do médií, zhoršovaly spolupráci mezi Polskem a Ruskem. "Bráním čest vojenských prokurátorů a soudců, kteří jsou popisováni jako anachroničtí a neschopní," prohlásil Przybyl.

Podle něho bylo na straně poznaňské vojenské prokuratury ohledně vyšetřování úniků informací do médií vše v pořádku. Przybyl byl na tiskové konferenci viditelně rozčilený, přerušil ji a novináře požádal, aby místnost opustili. Potom padl výstřel. Novináři ho našli v kaluži krve.

Przybyl je při vědomí a jeho život není v ohrožení, informovala polská média.

Video z incidentu

Polský prezident je znepokojen

Vrchní vojenská prokuratura obecně souhlasí se sdělením, s nímž Przybyl vystoupil na tiskové konferenci, uvedl šéf prokuratury Krzysztof Parulski.

Polský generální prokurátor Andrzej Seremet v pondělí řekl, že některá rozhodnutí poznaňské prokuratury nebyla zcela v pořádku, nejde ale podle něho tvrdit, že prokurátoři sledovali novináře. "Tento případ nepotřebně provází mnoho emocí, až hysterie," řekl Seremet.

Polského prezidenta Bronislawa Komorowského pondělní událost v Poznani znepokojila. Požádal šéfa Úřadu pro národní bezpečnost, který je jeho poradním orgánem, aby situaci sledoval.

Smolenská katastrofa i po téměř dvou letech zůstává v Polsku citlivou záležitostí. V politickém boji ji často využívá šéf opozice Jaroslaw Kaczyński, dvojče tragicky zemřelého prezidenta.