Ve středu Evropy je dnes viditelný červený ostrov daný ztrátami na devizových i akciových trzích. Region tíží obavy ze situace v Maďarsku, kde se pojištění proti bankrotu drží na historickém maximu již třetím dnem, a investoři se bojí šíření nákazy.

V dnešní aukci ročních poukázek selhal plán získat 45 miliard forintů. Země umístila jen 35 miliard, když průměrný výnos dosáhl 9,96 % a je nejvýše od dubna 2009.

V tomto kontextu v středu české ministerstvo financí muselo pro plánovaný prodej dluhopisů za 8 miliard korun přijmout více než pětinový nárůst výnosu proti aukci z loňského října.

 

Koruna se následně ve středu vůči dolaru dostala nad 20 Kč, kde zůstává i dnes a k euru se přibližuje hranici 26 korun. Také dnešní aukce s sebou přinesla nárůst výnosů.

 

Ministerstvo prodalo 273denní státní pokladniční poukázky za 8 miliard korun, což bylo také ministerstvem nabízené maximum, ačkoliv poptávka dosáhla 10,9 miliardy korun. Průměrný výnos vzrostl proti aukci srovnatelných cenných papírů uskutečněné 24. listopadu z 0,99 procenta na dnešních 1,02 procenta.

SocGen: Prodávejte korunu

Francouzská bankovní skupina Société Générale se přitom domnívá, že negativní sentiment vůči České republice bude přetrvávat. V dnešní zprávě pro své klienty analytici banky doporučují prodávat korunu proti euru s tím, že českou měnu zřejmě čeká pokles na více než 2,5leté minimum - až na 27 CZK/EUR.

Z fundamentálního pohledu varuje, že silné obchodní propojení naší země s eurozónou s sebou nese „náchylnost vůči rizikům šíření nákazy“. Klima v eurozóně se nyní nijak nelepší, o čemž svědčí propad eura na čerstvá 15měsíční minima vůči dolaru.

Již před měsícem varovala investiční banka Goldman Sachs, že koruna spolu se zlotým, forintem a librou utrpí největší ztráty z evropské dluhové krize.

Své upozornění tehdy zdůvodnila tím, že podle srovnávací analýzy jsou země regionu CE-3 spolu s Velkou Británii náchylné vůči negativním vlivům kvůli státním a bankovním závazkům financovaným z peněz eurozóny a závislosti na vývozu a přímých zahraničních investicích ze zemí platících eurem.

Goldman Sachs v polovině prosince odhadl, že korunu čeká do tří měsíců oslabení (z tehdejších úrovní okolo 25,3 CZK/EUR) na 27,50 CZK/EUR, aby o tři měsíce později byla na 27,0 CZK/EUR a na konci roku 2012 by měl potom přijít návrat na 25,5 CZK/EUR.

 


 

Jak se bude vyvíjet kurz eura a koruny?  Ekonomové debatují online v Macháčkově výměně ZDE

 


 

Maďarské dluhopisy trpí

Růstem na další maxima dnes procházejí maďarské dluhopisy, dalším propadem kurz forintu k euru.

Zajišťovací kontakty na maďarský dluh po včerejším dosažení 722 bps (o den dříve 650 bps) dnes pokračují v růstu nad 730 bazických bodů. V rozmezí dvou dnů tak náklady vzrostly o 12 procent.

Aukce ročních pokladničních poukázek skončila dnes upsáním 35 z plánovaných 45 mld. HUF za cenu růstu průměrného výnosu v aukci na 9,96 procenta, nejvýše od dubna 2009. I tak poptávka pokryla nabídku jen v poměrů 1,19. V poslední aukci shodné splatnosti dne 22. prosince loňského roku dosáhl průměrný výnos 7,91 %.

Celková poptávka investorů v dnešní aukci dosáhla 41,6 mld. HUF, v minulé aukci 57,5 mld. HUF.

Růst výnosu na 10letém dluhu o dalších 23 bps nad 11 procent a oslabení forintu k euru o další více než procento až na 324 HUF/EUR přimělo ke snaze uklidnit trhy mluvčího maďarské vlády i ministra Fellegiho, který vede za Maďarsko jednání s EU a MMF. Jednání s MMF by se podle vlády měla obnovit příští týden.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se