Už dlouho se protikorupčním policistům nepodařilo dostat tak "velké ryby". Těsně před Vánocemi zadrželi sedm osob, které se měly podílet na nevýhodných pronájmech pozemků u dálnic. Trestně stíhaní jsou čtyři muži. Mezi nimi je i někdejší šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petr Laušman, stejně tak jeho zástupce Michal Hala. Oba zůstávají ve vazbě.

Laušman čelí obvinění z trestného činu přijímání úplatku a porušování povinností při správě cizího majetku. Těchto skutků se měl dopustit tím, že v roce 2006 podepsal se dvěma firmami smlouvy o pronájmech pozemků a zbudování odpočívadel a čerpacích stanic na dálnicích D47 a D5. Podle Hospodářských novin šlo o firmy Monstera a Montegar, které nemovitosti následně přenechaly jiným společnostem (za podstatně vyšší cenu). Kdyby byly pozemky pronajaty bez prostředníka, stát mohl údajně vydělat o 264 milionů více.

Peníze a byt jako úplatek

Laušman měl za celou věc získat apartmán v Krkonoších a úplatek ve výši 15 milionů korun. Blíže neurčený úplatek měl přijmout i Michal Hala. "Já tomu nemohu uvěřit. Halu hájit nechci, ale za Laušmana bych dal ruku do ohně," uvedl pro týdeník Ekonom Petr Čížek, šéf společnosti Swietelsky, u které byl Laušman od září zaměstnán jako strategický ředitel. "Mám o něho obavy. Loni prodělal mozkovou příhodu a ještě se nestačil ani zotavit z nedávné operace ušního bubínku," strachuje se Čížek o přítele.

Vedle Laušmana a Haly jsou ve vazbě ještě někdejší podnikový právník ŘSD Petr Wolf a Jiří Neužil, předseda představenstva firmy Monstera.


O podezřelých aktivitách Michala Haly napsal týdeník Ekonom od roku 2008 už mnohé (klíčová role při tendrech, nákladná oslava třicátých narozenin, závodění v autech podporované stavebními firmami). Archivní články si můžete přečíst pod odkazy níže:

Související