Vydávání nových, elektronických občanských průkazů provázely hned první den technické problémy. Úřady po celé České republice hlásily výpadky systému, někde se tvořily dlouhé fronty.

Ministerstvo vnitra určité problémy připustilo. Podle mluvčího Pavla Nováka byl první den provázen nečekaně velkým zájmem, jen za dopoledne bylo podáno 7 000 žádostí o vydání nového průkazu.

Na plzeňském magistrátu v pondělí o průkaz žádalo přibližně 140 lidí, systém podle mluvčí Zdeňky Kubalové zkolaboval. "Všichni čekající již dnes určitě odbaveni nebudou. Systém je přetížen," sdělila.

Ministerstvo připustilo, že systém dvakrát spadl, a za potíže se omluvilo. "V rámci systému bylo nutné provést drobnou úpravu aplikace, poté bylo nutné provést restart systému. S tím byl spojen výpadek v 11:00 na straně uživatelů, který trval čtyři minuty," uvedl mluvčí Novák.

Podle něho však byly všechny obce o tomto výpadku s patnáctiminutovým předstihem informovány. "Kromě toho došlo k neplánovanému výpadku od 12:30 do 12:59, který souvisel s přetížením na straně centrálního systému správních evidencí. Za komplikace způsobené výpadky systému se omlouváme," podotkl Novák.

Problémy hlásí i Praha

"Máme s tím problémy. Systém už dvakrát spadl, tvoří se tu velké fronty. Dokumenty vyřizujeme, ale s velkými problémy," řekla mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová. Úředníci proto lidi vyzvali, aby pokud možno přišli v jiné dny. Na úřadu v Praze 4 v jednu chvíli ve frontě stálo asi 50 lidí, kolem 14:00 už byl systém bez problémů.

Velké fronty se tvořily i u přepážek olomouckého magistrátu. "Přehlcený systém pracoval pomalu, proto byla zrušena polední přestávka, aby bylo možné přijmout všechny žádosti. Kvůli velkému náporu lidí se muselo pro žádosti o občanské průkazy otevřít i pracoviště určené k vydávání cestovních dokladů," uvedla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Komplikace však hlásily také úřady ve Vyškově či Břeclavi, kde se před polednem vytvořila fronta asi 30 lidí. Mezi svátky totiž nebyly úřední hodiny, proto mnozí dorazili pro nový průkaz až nyní.

Čip za 500 korun

Elektronické občanské průkazy vydávají od nového roku obce s rozšířenou působností. Doposud tak činily matriční úřady. Je možné žádat o dva typy - se strojově čitelnými údaji (nová podoba dosavadního průkazu) či s elektronickým čipem.

Ten se dá pořídit za poplatek 500 korun a liší se od normálního průkazu tím, že obsahuje elektronický podpis (certifikát). Dosavadní průkazy zůstávají v platnosti po dobu v nich vyznačenou.

O občanský průkaz mohou nově zažádat také i rodiče dětí mladších než 15 let. Teoreticky tak mohou získat děti za 50 korun průkaz již krátce po porodu. Jeho platnost je však omezena na pět let. Nově také není nutné nosit s sebou na úřad žádnou fotografii, tu pořídí úředník přímo na svém pracovišti stejně jako třeba u pasů s biometrickými údaji.

Podle Nováka je pro případ problémů se systémem zřízena telefonní linka, kam se úřady mohou obracet.

Související