V České republice zbývá do chvíle, kdy bouchneme šampaňské, odpálíme ohňostroje a popřejeme si hodně štěstí do nového roku, bezmála deset hodin. Svět se ale s rokem 2011 začal loučit už v 11:00 středoevropského času.

O celý den dříve začaly novoroční oslavy v ostrovních státech Samoa a Tokelau. Ty kvůli změně časového pásma přeskočily pátek, a přešly tak ze čtvrtka rovnou do soboty.

Zatímco před změnou času oslavovala Samoa příchod Nového roku jako poslední země na planetě, tentokrát přivítali Samoané rok 2012 jako první. Oslavy zahájili pod deštěm ohňostrojů o půlnoci, která připadla na 11:00 SEČ.

Navzdory dlouhým oslavám nehlásila ostrovní policie žádné problémy. "Více než 90 procent našich obyvatel posun času vítá a to přispívá k úspěchu oslav," řekl jeden z policistů.

"Všichni jsou tu šťastní," řekl agentuře AP Mao Visita, který slavil příchod Nového roku v oblíbeném hotelu Aggie Grey v hlavním městě Apia. "Párty pokračuje se spoustou hudby."

Nový Zéland rušil ohňostroje

Tlumenější jsou oslavy na Novém Zélandu, který v roce 2011 postihlo ničivé zemětřesení.

Kvůli prudkému dešti a bouřce musely být v poslední den roku zrušeny ohňostroje v hlavním městě Wellingtonu, městě Palmerston North a v oblíbené oblasti pláží Mount Maunganui.

Větší štěstí měli v Aucklandu, kde se tisíce lidí shromáždily v ulicích, aby sledovaly ohňostroj nad mrakodrapem Sky Tower.

V Sydney nastal "čas snít"

Na pobřeží v australském Sydney se už od rána shromažďují lidé, aby si zabrali nejlepší místo ke sledování ohňostroje nad proslulým mostem Harbour Bridge.

Obyvatelé a návštěvníci Sydney se mohou těšit z tématu s názvem Time to dream (Čas snít), který je provede silvestrovskou nocí do roku 2012. Mnozí Australané považují zvolené téma za vhodné po náročném roce, kdy se museli vyrovnat s rozsáhlými povodněmi.

Pro Japonsko a Filipíny je nový rok nadějí

Japonci, kteří prožili náročný rok s katastrofickým zemětřesením a ničivou přívalovou vlnou tsunami, vzhlížejí k novému roku s nadějemi. Očekává se, že dnešní den věnují návštěvám chrámů, svatyň a dalších posvátných míst, kde pronesou první modlitby k nadcházejícímu roku. Chrámové zvony v této asijské zemi nový rok uvítají 108 údery, které mají očistit svět od všeho špatného a lidem přinést štěstí.

V jihofilipínském městě Cagayán de Oro se lidé stále vyrovnávají se záplavami, která sem přinesla tropická bouře, jež si vyžádala více než 1200 obětí. Pro místní obyvatele tak Nový rok představuje i novou naději. "Bude to úleva začít psát místo 2011 číslovku 2012," řekla AP jedna z místních humanitárních pracovnic.

V Hongkongu je připraven čtyřminutový ohňostroj za milion dolarů, který osvětlí nebe nad slavným přístavem Victoria Harbour. Očekává se, že světelnou podívanou si nenechá ujít přes 400 000 lidí.

Rok 2012 bude nesnadný, myslí si Merkelová

Světoví představitelé zmínili události končícího roku ve svých novoročních projevech. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který na Nový rok zahajuje svůj druhý mandát, prohlásil, že by si přál udržet posun k demokracii, o který usilovali protestující během arabského jara.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že rok 2012 bude ještě nesnadnější než rok 2011, ale že snaha vypořádat se s evropskou dluhovou krizí země sblíží.

Ruský premiér Vladimir Putin popřál všem Rusům pohodu a blahobyt "bez ohledu na jejich politické přesvědčení" ve zjevné reakci na rozsáhlé protesty proti němu.

Mistr tradičního čínského učení Feng-šuej Raymond Lo se domnívá, že svět prožije lepší rok, než byl ten současný. Rok 2012 je podle něj spojen s oceánskou vodou, která představuje energii a která zbavuje starých zlozvyků a závislostí. Prý také znamená laskavost a velkorysost a ochotu rozdělit se s druhými.