Česko i Evropu čeká v příštím roce ekonomická stagnace, v horším případě recese. Eurozóna bude bojovat o přežití, ale katastrofické scénáře nezvítězí a unie i euro pravděpodobně svou klinickou smrt přečká.

Alespoň podle bývalých pěti ministrů financí České republiky, které týdeník Ekonom požádal o odpověď na jednoduchou otázku, na niž ovšem neexistuje prostá ani zaručená odpověď:

Jaký bude rok 2012 v české, evropské, potažmo světové ekonomice?

Vzácná shoda

Vzhledem k překotnému vývoji v politice i na finančních trzích, nemohli pochopitelně ve svých textech obsáhnout vše, ale i tak je v nich v řadě míst patrná shoda.

Například, že poklesne domácí spotřeba a ekonomika se bude muset i nadále spoléhat hlavně na chřadnoucí export. Ten přitom stále těží hlavně z let minulých, a tak by vláda měla podporovat budoucí českou konkurenceschopnost zejména investicemi do vzdělání a posunout se k produktům a službám s vysokou přidanou hodnotou.

Exministři jsou přesvědčeni, že je v zájmu České republiky nevypadnout z hlavního pole hráčů v Evropské unii a neocitnout se na okraji v pozici "já nic neříkám, ale na moje slova dojde".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru