Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středu představil analýzu vzniku centrálního registru přestupků.
Seznam by měl umožnit přísnější potrestání lidí, kteří se drobné kriminality dopouštějí opakovaně.

V některých případech, například u majetkových deliktů, by mohlo jít o trestný čin. Materiál podle Pospíšila poputuje do připomínkového řízení a na vládu. Registr by mohl fungovat od poloviny roku 2013.

"Je iluze myslet si, že můžeme lépe postihovat přestupky bez toho, že zde bude nějaká veřejná registrace, ve které budou jasné informace o tom, kdo, kdy, jaký přestupek spáchal a jak byl za něj potrestán," uvedl ministr.

Vládní politici se možností evidence začali zabývat již před několika měsíci, hovořili o ní zejména v reakci na eskalaci napětí mezi starousedlíky a Romy v severních Čechách na konci prázdnin.

V současné době neexistují centrální ani místní registry všech přestupků. Úřady tedy nevědí, zda se pachatel, jehož přestupek projednávají, nehřešil již jinde. Nemohou tedy jeho další protiprávní činnost zahrnout do trestu.

Registr by měl podle úřadu evidovat všechny přestupky. Za jejich opakované spáchání by člověku hrozila přísnější sankce, o trestný čin by mohlo jít u opakovaných přestupků proti majetku, proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití.

Žalobce Rampula přešel do útoku. Chce po Pospíšilovi, aby podal kárnou žalobu na Zemana - čtěte ZDE

Pospíšil žádá 219 milionů navíc. Chce soudcům dorovnat platy - čtěte ZDE

Jak dlouho by byly přestupky v registru evidovány, by se mělo podle Pospíšila ještě jednat. Stejně tak o tom, jaká by byla lhůta, v níž by bylo opakované páchání přestupků považováno za recidivu, a přišla by tak za ně přísnější sankce. Podle ministerstva by mělo jít o jeden až čtyři roky.

Možná trestná činnost by měla platit u přestupků proti majetku. To by mělo postihnout například drobné zloděje. Krádež je totiž v současnosti trestným činem v případech se škodou od 5000 korun. Nově by se však škoda měla sčítat.

Třikrát a dost

U přestupků proti veřejnému pořádku, kam patří například rušení nočního klidu nebo vzbuzení veřejného pohoršení, by zase mělo platit pravidlo "třikrát a dost". Pokud by tedy někdo tento typ přestupku spáchal potřetí, šlo by již o trestný čin. Mezi přestupky proti občanskému soužití patří podle ministra například ublížení na cti.

Náklady na zřízení systému odhadl Pospíšil kolem 30 milionů korun. Jeho roční provoz pak vyjde na zhruba 8 milionů.

"Volali jsme po tom už od roku 2008," uvedl pro Českou televizi starosta Litvínova a poslanec za Věci veřejné Milan Šťovíček a dodal: "Domnívám se, že to je tak zásadní věc, že bychom na to peníze najít měli."