Radomil Štumpa patřil donedávna k služebně nejstarším manažerům ve vedení GE Money Bank. Pracoval v pozici ředitele Divize strategie, a měl dokonce ambice stát se šéfem představenstva banky pro celé Česko. V srpnu jeho třináctiletá kariéra náhle skončila. "Pozvali mě na jednání s vedením, kde jsem se dozvědel, že moje pozice je zrušena a že mám pouze dvě možnosti - buď odejdu na dohodu, nebo dostanu výpověď," vypráví Štumpa.

Zvolil si první možnost. Bezprostředně po podepsání dohody se z něho podle jeho slov stala "persona non grata". "Okamžitě jsem měl zablokován přístup k počítači a vymazány všechny údaje v mobilu. Dostal jsem krabice, do nichž jsem si měl sbalit věci, abych byl následně eskortován z budovy bez možnosti se s kýmkoli rozloučit," říká. To vše se navíc odehrálo před zraky jeho podřízených a kolegů.

Nyní se rozhodl přejít do protiútoku - na GE Money Bank podal žalobu na ochranu osobnosti.

O peníze prý nejde

Soudy tak začnou rozhodovat o sporu, který se v Česku jen tak nevidí - není totiž obvyklé, aby top manažer žaloval svého bývalého zaměstnavatele, potažmo rovnou nadnárodní banku kvůli svému odchodu. Při vyhazovech si totiž lidé ve vrcholných funkcích obvykle vystačí jen s vysokým odstupným a nemají důvod se ještě soudit.

Patřičné odstupné dostal i Štumpa, přesto se však cítí poškozen. "Když dlouhá léta patříte k nejvýše postaveným manažerům ve firmě a najednou ji opustíte téměř jako zločinec, tak se to hned rozkřikne. Při důležitých pohovorech se vás lidé na ten incident okamžitě ptají," argumentuje Štumpův advokát František Vyskočil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.