Radomil Štumpa patřil donedávna k služebně nejstarším manažerům ve vedení GE Money Bank. Pracoval v pozici ředitele Divize strategie, a měl dokonce ambice stát se šéfem představenstva banky pro celé Česko. V srpnu jeho třináctiletá kariéra náhle skončila. "Pozvali mě na jednání s vedením, kde jsem se dozvědel, že moje pozice je zrušena a že mám pouze dvě možnosti - buď odejdu na dohodu, nebo dostanu výpověď," vypráví Štumpa.

Zvolil si první možnost. Bezprostředně po podepsání dohody se z něho podle jeho slov stala "persona non grata". "Okamžitě jsem měl zablokován přístup k počítači a vymazány všechny údaje v mobilu. Dostal jsem krabice, do nichž jsem si měl sbalit věci, abych byl následně eskortován z budovy bez možnosti se s kýmkoli rozloučit," říká. To vše se navíc odehrálo před zraky jeho podřízených a kolegů.

Nyní se rozhodl přejít do protiútoku - na GE Money Bank podal žalobu na ochranu osobnosti.

O peníze prý nejde

Soudy tak začnou rozhodovat o sporu, který se v Česku jen tak nevidí - není totiž obvyklé, aby top manažer žaloval svého bývalého zaměstnavatele, potažmo rovnou nadnárodní banku kvůli svému odchodu. Při vyhazovech si totiž lidé ve vrcholných funkcích obvykle vystačí jen s vysokým odstupným a nemají důvod se ještě soudit.

Patřičné odstupné dostal i Štumpa, přesto se však cítí poškozen. "Když dlouhá léta patříte k nejvýše postaveným manažerům ve firmě a najednou ji opustíte téměř jako zločinec, tak se to hned rozkřikne. Při důležitých pohovorech se vás lidé na ten incident okamžitě ptají," argumentuje Štumpův advokát František Vyskočil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.