Nejméně 38 mrtvých si vyžádalo v sobotu lodní neštěstí u kubánských břehů. Loď převážející haitské uprchlíky začala nabírat vodu a uvízla uprostřed moře, kde ji našla kubánská hlídka.

Dalších 87 emigrantů se podařilo zachránit. S odvoláním na kubánskou civilní obranu o tom dnes informovala agentura AFP.

Zpola potopenou loď objevila kubánská pobřežní hlídka asi sto metrů od břehu v lokalitě Punta de Maisí na východě země. Mezi zachráněnými jsou čtyři děti a sedm žen. Všichni uprchlíci byli převezeni do mezinárodního uprchlického tábora v Maisí, kde se jim dostalo pomoci.

Kubánské úřady nijak nerozváděly příčinu lodního neštěstí. Rezavějící, rozpadající se a přetížená plavidla převážející uprchlíky z Haiti se v Karibském moři dostávají do potíží často.

Podobná tragédie se odehrála v roce 2009 u pobřeží ostrovů Turks a Caicos, při které zahynulo 15 emigrantů.

Haitští uprchlíci podle oficiálních zdrojů od kubánských úřadů obvykle dostanou jídlo a lékařskou pomoc. Poté jsou repatriováni zpět na Haiti.

Každý sedmý Haiťan je bez domova

Haiti se stále zotavuje z ničivého zemětřesení v roce 2010, které srovnalo se zemí hlavní město a zabilo více než 225.000 lidí. V zemi, která už před zemětřesením patřila mezi nejchudší v Americe, zůstal bez střechy nad hlavou každý sedmý obyvatel.

Humanitární situaci dále zhoršila epidemie cholery, která zabila více než 5000 lidí, potravinová nouze trápící 4,5 milionu obyvatel a hurikánová sezona ničící domy a úrodu.

Související