Tak to je on," ukazuje vědec na obrovský kovový stůl, do něhož je zabudováno několik menších přístrojů. Celkové rozměry odhaduji tak na dvakrát pět metrů, což je většina malé laboratoře v Nových Hradech. Na mikroskop to rozhodně nevypadá. "Když o něm psali v materiálech Akademie věd, chtěli pro náš mikroskop použít výraz ,drobnohled'," vzpomíná sympatický skoročtyřicátník.

"Tak jsem jim vzkázal, aby slovo drobnohled nepoužívali. Nehodí se už proto, že navozuje dojem devatenáctého století. Náš mikroskop jsou přitom samé lasery a počítače," směje se Josef Lazar.
Na sobě má džíny a mikinu, delší vlasy svázané do culíku. Vzhledem jako by měl pořád blíž ke studentovi. Přitom pod jeho vedením vznikl unikátní přístroj, s jehož pomocí lze pozorovat buněčné pochody, které dosud nebylo možné vidět. A to přímo v živých organismech. "Mikroskop umožňuje sledovat fluoreskující molekuly bílkovin ve 3D a určit nejen, kde se nacházejí, ale i jak jsou orientovány. Díky tomu máme informace o tom, jestli v buňkách dochází k nějakému procesu, nebo ne," vysvětluje Josef Lazar podstatu svého vynálezu, který letos v létě uznal za hodný článku renomovaný vědecký časopis Nature Methods.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč si uvědomujeme sami sebe? Terezu Hromádkovou fascinují vědci, a tak si do Víkendu pozvala Josefa Lazara, vynálezce unikátního mikroskopu, díky němuž uvidíme, jak funguje naše mysl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.