Na devět miliard korun má letos vzrůst hrubý zisk agrochemického holdingu Agrofert. Bude to o dvě a půl miliardy lepší výsledek než loni. A majitel skupiny Andrej Babiš má dobře "zaděláno" i na růst profitu v příštím roce, protože letos do svého impéria přikoupil mimo jiné i největší tuzemské pekárny United Bakeries.

Vládce kolosu čítajícího kolem dvou set firem se stal nejen bezkonkurenčně největším zemědělcem, ale už i pekařem, mlékařem a řezníkem.

Větší pozornost než neutuchajícím akvizičním apetitem si však třetí nejbohatší Čech získal tím, že se v listopadu rozhodl vstoupit do politiky. Jeho hnutí ANO 2011 chce uspět ve volbách hlavně nekompromisním bojem proti korupci (viz Ekonom č. 45/2011).

"Andy" nebo "Bába", jak se také Babišovi v kuloárech přezdívá, se do víru politiky vrhl bez bázně a hany. Česko je totálně zkorumpovanou zemí, mohou za to expremiér Mirek Topolánek, Věci veřejné i třeba prezident Václav Klaus - taková a podobná rétorika vynesla Babišovi velkou mediální pozornost. A také trestní oznámení na jeho osobu.

Vlivný muž, který budí strach

"S negativními reakcemi jsem samozřejmě počítal - ale cítím podporu běžných lidí, a to mi dodává sílu," říká Andrej Babiš pro týdeník Ekonom. Ovšem sílu k jeho úspěchu v politickém tažení, jež má v polovině příštího roku pokračovat představením okresních i krajských manažerů hnutí, může miliardář čerpat nejen od běžných občanů.

"Ze dvou lidí v české politice jsem měl doposud strach - z Davida Ratha a Víta Bárty. Pochopil jsem ale, že jejich možnosti jsou omezené, protože jsou chudí. Opravdový strach tak mám z Babiše, který je bohatý," tvrdí jeden z nejvýznamnějších českých byznysmenů.

Babiš přitom získal během budování svého impéria úzké vazby na mnohé vlivné politiky. Měl blízko k bývalým ministrům vnitra za ČSSD Stanislavu Grosssovi, stejně jako k Ivanu Langerovi z ODS - nebo třeba k bývalému šéfovi rozvědky Karlu Randákovi.

Ten dříve stíhal například Babišova úhlavního nepřítele v souboji o firmu Setuza Tomáše Pitra. Nemusí být proto náhoda, když dnes Randák diskredituje například lobbistu Iva Rittiga (viz Ekonom č. 49/2011), kterého stejně jako Pitra Babiš vždy řadil mezi své odpůrce.

Nyní Randák sedí ve správní radě antikorupčního fondu podnikatele Karla Janečka, jemuž Babiš velmi fandí."Vyměnili jsme si s fondem názory na boj proti korupci, ale konkrétně s ním nespolupracujeme," tvrdí Babiš. Nicméně je zřejmé, že v příštím roce o šéfovi Agrofertu uslyšíme nejen v souvislosti s jeho holdingem či politickou kampaní, ale může i tahat za nitky v nejrůznějších kauzách.

Martin Mařík


V polovině roku 2012 chce představit manažery hnutí ANO 2011 a experty na jednotlivé oblasti.

S kým a proti komu? Nelituji, že jsem se v politice začal angažovat - říká šéf Agrofertu Andrej Babiš i poté, co svými výroky vyprovokoval k trestním oznámením na svou hlavu například politiky Věcí veřejných. Foto: Jan Rasch

Související