Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR se dlouhodobě věnuje poslednímu rozloučení s TGM. "Na Masarykův pohřeb žádní významní státníci nepřijeli. Nepřála tomu politická situace roku 1937 a cestování na velké vzdálenosti bylo tenkrát obtížné," popisuje.

HN: Kolik lidí se tehdy přišlo s Masarykem rozloučit?

Dobové Lidové noviny hovoří o milionu, což je asi přehnané. Statisíce to ale byly určitě. Rozhlas dokonce vysílal výzvy, ať již lidé do Prahy nejezdí, že je přeplněná. Čehož také umně využili obchodníci - prodávali památeční předměty, jako pohlednice nebo upomínkové talíře. Zvedla se třeba i cena potravin. Z tohoto hlediska se pieta mísila s praktičností.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.