V Číně se porušuje duševní vlastnictví z celého světa nejvíce. Podle statistik Evropské unie bylo v roce 2010 až 85 procent padělaných nebo pirátských předmětů dovezeno do EU právě z Číny. Do 70. let minulého století ale v Číně nikdo nevnímal a často ani nevěděl, co to duševní vlastnictví je, upozorňuje Wej Song, děkan právnické fakulty University of Science and Technology a vyučující kurzů věnovaných duševnímu vlastnictví.

Rozdílů mezi evropským a čínským přístupem k podnikání je však více. "Každý podnikatel chce vydělat peníze... V Číně to ale není to klíčové," upozorňuje na malé pochopení obchodníků ze západu a jeden z důvodů, proč často selžou při vstupu na čínský trh.

U duševního vlastnictví stojí historicky na jedné straně Spojené státy a Evropa a na druhé Čína. Kde vidíte největší rozdíly?

Čína je rozvojová země. Nemáme tradici nebo historii v ochraně duševního vlastnictví. V tomto ohledu mají Evropa a Spojené státy náskok a pomohlo to v rozvoji jejich civilizace. Například James Watt byl hrdinou průmyslové revoluce, kdy už ochrana duševního vlastnictví v Evropě byla. Dokázal tak vyvinout lokomotivu na parní pohon a patentově si ji chránit. V Číně považujeme duševní vlastnictví za něco nového. Od roku 1978 začala nová éra, kdy se soustředíme na hospodářský a průmyslový rozvoj. Plánovaná ekonomika ochranu duševního vlastnictví nepotřebuje, protože jde o soukromé právo, které zvyšuje soutěživost firem a jednotlivců.

Nebylo ale i tak pro státní firmy zajímavé zaregistrovat si třeba ochranné známky a soutěžit na trhu?

Bohužel ne. Všechny firmy byly vlastněné státem a veřejností. Proto neexistovala absolutně žádná soutěž. Všechno bylo přesně naplánované: jak se bude pracovat, kolik bude zisk, zkrátka všechno. Až potom si společnost uvědomila, že ochranné známky jsou klíčem pro otevření a správné fungování trhu. Podobné je to i s patenty. Legislativa v Číně chce nyní použít patenty k povzbuzení inovací od jednotlivců a firem, což by mělo pomoci celé společnosti.

V Číně se porušuje duševní vlastnictví nejvíce na celém světě, zejména pak ochranné známky. Může to být tím, že lidem chybí právní povědomí?

Čína získala v minulosti neuvěřitelně rozvinuté trestní právo, které je velice detailní. Přetrvalo tisíce let a vybudovalo společnost. Podobně i občanské právo. Duševní vlastnictví ale nikoli. Už v době dynastie Čching (pozn. red. - 1644 až 1911 n. l.) mnoho úředníků cestovalo na západ a chtělo vědět, co je to vlastně duševní vlastnictví. Kvůli občanské a druhé světové válce došlo k využití těchto znalostí až dnes.

Druhým důvodem je hlavně to, že vynucování práva je něco jiného než legislativa. Čínské zákony jsou dobré. Nejsou perfektní, ale postačují. Čína vytvořila během posledních let mnoho zákonů, a dokonce splnila vše z toho, co jí ukládají mezinárodní dohody.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se