Přípravná jednání mezi maďarskou vládou a mezinárodními věřiteli o poskytnutí záložního úvěru pro Maďarsko byla nečekaně přerušena.

Zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), s nimiž členové kabinetu jednali, už prý z Budapešti odjeli.

Oznámil to v pátek maďarský rozhlas a vzápětí potvrdil mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

"(Evropská) komise se rozhodla přípravná jednání v Budapešti přerušit. Bohužel jsme nedostali žádné záruky ohledně záměrů maďarské vlády, která chce v parlamentu prosadit hlasování o zákoně, jenž potenciálně může podkopat nezávislost centrální banky," upřesnil důvod sporu Altafaj, jehož citovala agentura Reuters.

Oficiální místa na první nepotvrzené informace zdrojů reagovala s odstupem a vládní činitelé tvrdili, že jednání zkrátka jen skončila. Žádné neshody mezi účastníky prý nebyly. Mluvčí maďarské vlády to řekl i přesto, že na odpoledne ještě byla plánována série dalších jednání. Dohady ukončil až Altafaj.

Jedná se o 20 miliard eur

Ostrá jednání mezi věřiteli a Maďarskem o poskytnutí záložního úvěru měla začít už v lednu. Maďaři si chtějí s věřiteli domluvit záložní úvěr ve výši 15 až 20 miliard eur (asi 383 až 511 miliard Kč), a to na dobu tří až čtyř let. Využít by jej chtěli v krajním případě.

Rozhlasová stanice Tardio předtím uvedla, že jednání byla přerušena z rozhodnutí komisaře EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olliho Rehna. Portál origo sdělil, že vládní koalice křesťanských demokratů a strany Fidesz na odpoledne svolala mimořádné zasedání, která se má věnovat právě rozhovorům s MMF.

Maďarský forint po zprávě smazal všechny ranní zisky a vydal se dolů. Na začátku dnešního obchodování forint zpevnil až k 300 HUF/EUR, jakmile však trhy zachytily zprávu, že jednání se nevyvíjejí dobře, forint v mžiku klesl až na 304,60 HUF/EUR.

"Je to kvůli těm zprávám o rozhovorech s MMF," řekl jeden z obchodníků v Budapešti.

Orbán dráždí věřitele

Reuters už ráno informoval, že maďarský premiér Viktor Orbán opět hovoří o návrzích, které naznačovaly snahu mít větší kontrolu nad centrální bankou.

Orbán také řekl, že zhruba 100 000 lidí, kteří si už dříve začali spořit v soukromých penzijních fondech a začátkem roku se odmítli vrátit ke státnímu systému, budou své příspěvky už trvale posílat do státní kasy. Toto oznámení věřitele z EU a MMF rovněž silně podráždilo.