Poslankyně Alena Hanáková (STAN) se stane novou ministryní kultury po Jiřím Besserovi. Jeho rezignaci v úterý přijal prezident Václav Klaus.

Besser ale bude úřadovat až do pátku, ve středu se ještě zúčastní jednání vlády, které se bude mimo jiné týkat vyrovnání státu s církvemi. Novinářům to po schůzce s prezidentem řekl premiér Petr Nečas. Ten také sdělil, že Hanáková by mohla být jmenována ministryní příští týden.

S nástupem Hanákové do vlády, kterou na post navrhuje TOP 09 a Starostové a nezávislí, Nečas podle svých dřívějších slov nemá problém. Hanáková potvrdila, že je připravena do funkce nastoupit. "Chci dotáhnout ke schválení zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi," dodala.

Další z kandidátů Ivo Mathé se na přijetí místa šéfa resortu kultury v pondělí večer s šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenberkem nedohodl. Bývalý kancléř prezidenta republiky Václava Havla se domnívá, že lze očekávat Klausovu "negativní reakci na člověka, který je orazítkován Václavem Havlem na celé pleši".

Poukázal tak na to, že vztahy mezi Havlem a Klausem byly často napjaté a že se oba často vzájemně negativně vymezují. "Možná by mou nominaci mohl zdržovat a tlačit premiéra k nějakým jiným ústupkům," uvedl Mathé.

Připomněl také, jak Klaus reagoval na návrh jmenovat ministrem zahraničí Schwarzenberga, který býval rovněž Havlovým kancléřem.

"Nemohu si odpustit jednu větu k jedné osobě v tom návrhu vlády. Já musím říci, že i z důvodu velmi křehkých vztahů s Rakouskem nemohu pochopit, že by předseda vlády mohl považovat za vhodné, aby funkci ministra zahraničí vykonával jím navržený Karel Schwarzenberg," pravil tehdy Klaus.

Dalšími důvody proč se Mathé neuchází o post ministra kultury, je jeho současná funkce nebo fungování České konference rektorů. Bral v potaz i fakt, že místo ministra kultury ve vládě patří členům STAN.

"Nebylo podmínkou, abych se stal členem politické strany, ale možná STAN chtělo kandidáta, v tomto případě mě, nějakým způsobem 'grilovat', zda souzní myšlenkově a ideově s jejich programovým prohlášením," uvedl Mathé.

Rektora AMU začali do čela ministerstva kultury prosazovat někteří umělci a jejich oborové organizace. Podporu mu vyjádřila například dokumentaristka Helena Třeštíková, scenárista Zdeněk Svěrák, moderátor Jan Kraus, hudebník David Koller nebo výtvarník David Černý.

Za Mathého kromě některých umělců lobbovala od pátku Asociace režisérů a scenáristů (ARAS) a Český filmový a televizní svaz (FITES), které jej podpořily v otevřeném dopise adresovaném premiérovi.